Zełenski składa raport o bitwie w Donbasie. "Cała ziemia pod Sołedarem usłana trupami okupantów"

- W bitwie pod Sołedarem w Donbasie rosyjska armia poniosła znaczące straty - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W pierwszych dniach 2023 roku Rosjanie niemal bez przerwy szturmują Bachmut i Sołedar. Po stronie rosyjskiej do walki kierowano oddziały najemnicze z tzw. Grupy Wagnera.

Bachmut i Sołedar są dla Rosji kluczem do kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim. W nocnym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podziękował żołnierzom, którzy bronią miast w Donbasie i powstrzymują "nowe, jeszcze bardziej brutalne szturmy okupantów".

Tam w Sołedarze wygraliśmy dla Ukrainy dodatkowy czas i siły. A co Rosja chciała tam wygrać? Wszystko całkowicie zrujnowali i pozbawili życia tysiące ludzi. Cała ziemia pod Sołedarem jest usłana trupami okupantów i pokryta śladami po uderzeniach pocisków

 - relacjonował prezydent Ukrainy.

Analitycy: Rosja wysyła na front nieprzygotowanych rekrutów

Analitycy wojskowi ostrzegają, że Moskwa przygotowuje kolejną ofensywę. Zdaniem ekspertów rosyjska armia już wysyła na front nieprzygotowanych rekrutów, którzy są traktowani jak mięso armatnie. 

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że walki w Bachmucie i Sołedarze są "najbardziej intensywne na całej linii frontu", a obie strony konfliktu robią niewielkie postępy. "Wielu Rosjan i innych prorosyjskich bojowników zostaje na polu bitwy. Albo zabici, albo ranni" - cytuje go Reuters

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

Sztab Generalny Ukrainy: Zagrożenie rosyjskimi atakami na terenie całego kraju

Zagrożenie rosyjskimi atakami powietrznymi i rakietowymi utrzymuje się na terenie całego kraju - ostrzega Sztab Generalny Ukrainy. Wczoraj Rosjanie ostrzelali między innymi cywilną infrastrukturę miast Charkowa, Chersonia, Kramatorska i Oczakowa. W raporcie czytamy, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili osiem ataków rakietowych i 31 nalotów. Ponadto 63 razy atakowali z wyrzutni rakietowych. W wyniku wczorajszych bombardowań zginęło kilku cywilów.

Rosja nadal prowadzi działania ofensywne w pobliżu miast Bachmut, Awdijiwka i Łyman w obwodzie donieckim oraz stara się poprawić pozycję taktyczną w pobliżu Kupiańska w obwodzie charkowskim. Wysiłki Rosji zmierzają do zajęcia obwodu donieckiego w granicach administracyjnych, ale - jak zapewniają Ukraińcy - dotychczas nie przynoszą one rezultatów.

Ponadto strona ukraińska informuje, że Rosja nadal mobilizuje do wojska mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy. W Gorłówce w obwodzie donieckim w zeszły piątek zmobilizowano około 30 osób, wśród nich cztery osoby z niepełnosprawnością. Po dwóch dniach szkolenia osoby te zostały skierowane do jednej z rosyjskich jednostek.

Wojska ukraińskie kontynuują kontrofensywę. Jak podaje Sztab Generalny, w pierwszym tygodniu nowego roku do szpitala w miejscowości Nowotrojićke w obwodzie chersońskim przywieziono około 120 Rosjan.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: