Tajne dokumenty w prywatnym gabinecie Bidena. Sprawę prowadzi prokurator nominowany przez Trumpa

W prywatnym biurze Joe Bidena znaleziono dokumenty z czasów, kiedy polityk był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Nie podano, czego one dotyczą ani dlaczego trafiły do prywatnego gabinetu urzędującego prezydenta USA. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Departament Sprawiedliwości.

Urzędnicy federalni w Stanach Zjednoczonych są prawnie zobowiązani do zrzeczenia się oficjalnych dokumentów i niejawnych zapisów po zakończeniu swojej kadencji - przypomina CNN, którego źródło podaje, że w gabinecie Joe Bidena znalazło się mniej niż tuzin dokumentów. 

Stany Zjednoczone. Tajne dokumenty znalezione u Bidena

Biały Dom współpracuje z Archiwami Narodowymi i Departamentem Sprawiedliwości w sprawie znalezienia aktów administracji Obamy-Bidena, w tym niewielkiej liczby dokumentów z tajnymi oznaczeniami

- przekazał Richard Sauber, specjalny doradca prezydenta Bidena. Dokumenty znaleźli prawnicy prezydenta Stanów Zjednoczonych 2 listopada 2022 r. i natychmiast powiadomili o sprawie Archiwa Narodowe. Następnego dnia Archiwa dostały te akty prawne. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

Prokurator generalny Merrick Garland poprosił amerykańskiego prokuratora w Chicago o zbadanie sprawy. Przedstawiciele Białego Domu mówią nieoficjalnie, że Joe Biden nie wiedział, że poufne materiały znajdują się w magazynku wraz z innymi dokumentami. Według amerykańskich mediów, by uniknąć posądzenia o stronniczość Departament Sprawiedliwości powierzył sprawę prokuratorowi nominowanemu wcześniej przez Donalda Trumpa.

W rezydencji poprzednika Bidena na Florydzie - Mar-a-Lago znaleziono w ubiegłym roku poufne dokumenty, w tym z klauzulą najwyższej tajności. Było ich łącznie ponad 300. Donald Trump nie zwrócił ich mimo kilkakrotnych prób ich odzyskania przez Archiwa Państwowe. Śledztwo prowadzi Prokuratura Generalna.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: