Wspólne ćwiczenia lotnictwa rosyjskiego i białoruskiego. Jest komunikat Mińska

Na terenie Białorusi odbędą ię wojskowe ćwiczenia taktyczne lotnictwa białoruskiego i rosyjskiego zapowiedziane wcześniej przez ministerstwo obrony Białorusi. Na lotnisko pod Mińskiem dotarły już pierwsze rosyjskie śmigłowce.

Grupa monitoringu "Biełaruski Hajun" poinformowała, że na lotnisko wojskowe Maczuliszczy w pobliżu Mińska przybyła pierwsza jednostka rosyjska: 9 helikopterów Mi-8 oraz Mi-24. Na niektórych helikopterach jest namalowana litera "Z", która jest symbolem inwazji rosyjskiej na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Białorusi wydało komunikat, w którym poinformowało, że ćwiczenia potrwają od 16 stycznia do 1 lutego. Potwierdziło również, że na terytorium Białorusi dotarła pierwsza jednostka rosyjskich sił powietrznych. Podczas ćwiczeń używane będą - zgodnie z komunikatem - wszystkie białoruskie lotniska i przestrzenie treningowe. 

Guardian pisze w tym kontekście o presji Moskwy na swojego najbliższego sojusznika, by przyłączył się do wojny w Ukrainie.

Łukaszenka z wizytą na poligonie

W piątek do Białorusi przybyła kolejna dostawa rosyjskiego sprzętu wojskowego - poinformowało Radio Swaboda. Część czołgów i wozów opancerzonych jest oznaczona literą "Z" - symbolem jednostek rosyjskich, biorących udział w agresji na Ukrainie. Według ministerstwa obrony Białorusi sprzęt jest przeznaczony dla "rosyjsko-białoruskiego zgrupowania wojsk".

Poligon pod Baranowiczami na południu Białorusi, gdzie ćwiczą rosyjscy żołnierze, odwiedził Alaksandr Łukaszenka. W związku z zagrożeniem prowokacjami i atakami z terytorium Białorusi armia ukraińska rozbudowuje system fortyfikacji obronnych wzdłuż granicy z tym krajem.

Więcej o: