Miedwiediew skomentował wybór polityków USA obraźliwą grafiką. To kto jest marionetką kogo?

Dmitrij Miedwiediew skomentował wyłonienie Kevina McCarthy'ego na spikera Izby Reprezentantów. Były prezydent Rosji opublikował na Telegramie obraźliwą grafikę, która - jak zauważa Nexta - nie do końca wpisuje się w propagandę głoszoną przez Kreml.

Były prezydent i premier Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Dmitrij Miedwiediew regularnie publikuje w mediach społecznościowych propagandowe wpisy, w których atakuje Ukrainę i Zachód. Tym razem polityk postanowił skomentować wybór spikera Izby Reprezentantów USA.

Zobacz wideo Życzenia ambasadora Ukrainy dla Polaków

Dmitrij Miedwiediew opublikował obraźliwą grafikę. Nexta komentuje

"15 rund: Partie rządzące w Stanach Zjednoczonych nie wybrały przewodniczącego Izby Reprezentantów, ale przeciągnęły tuszę świni" - napisał Dmitrij Miedwiediew na Telegramie, publikując obraźliwą grafikę. Widać na niej słonia i osła w cylindrach we wzór barw Republikanów i Demokratów, które ciągną wóz z siedzącą na nią świnią z batem, za którą znajduje się flaga Ukrainy. 

Kanał Nexta zauważa paradoks we wpisie Miedwiediewa. "Wcześniej Ukraina miała być marionetką Zachodu. Teraz okazuje się, że to Zachód jest marionetką Ukrainy" - napisano na Twitterze. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kevin McCarthy wybrany USA. To był najdłuższy impas od ponad 160 lat. Spiker Izby Reprezentantów wybrany

USA. Kevin McCarthy wybrany na przewodniczącego Izby Reprezentantów

Republikanin Kevin McCarthy został wybrany na przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów. Głosowanie po północy czasu lokalnego zakończyło kilkudniowy impas, w trakcie którego Kevin McCarthy przegrał 14 głosowań z powodu oporu skrajnego skrzydła Partii Republikańskiej. W listopadowych wyborach do Izby Reprezentantów republikanie uzyskali 222 mandaty, podczas gdy demokraci 212. Z powodu oporu około 20 polityków z tak zwanego ruchu MAGA i konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej - Kevin McCarthy przegrał jednak 13 głosowań. W 14 rundzie lider republikanów był przekonany, że ma wymagane poparcie, ale zabrakło mu jednego głosu. Na sali obrad doszło niemal do rękoczynów.

Ostatecznie grupa buntowników, zamiast głosować przeciw, zgodziła się wstrzymać od głosu. Głosowanie zostało powtórzone po raz kolejny. W 15. rundzie za kandydaturą Kevina McCarthy’ego głosowało 216 członków Izby Reprezentantów. Demokrata Hakeem Jeffries otrzymał 212 głosów. Tym samym Kevin McCarthy uzyskał wymaganą większość głosów. Podczas negocjacji z rebeliantami ze swej partii poszedł na wiele ustępstw, które według komentatorów osłabiają jego pozycję, a wzmacniają skrajne skrzydło partii.

Dmitrij Miedwiediew Miedwiediew obraża szefową MSZ Niemiec i Kijów: "Świnie nie mają wiary"

Więcej o: