Watykan. Wierni mogą już odwiedzać grób Benedykta XVI. Znajduje się pod bazyliką św. Piotra

Od niedzieli 8 stycznia wierni mogą odwiedzać grób emerytowanego papieża Benedykta XVI w Grotach Watykańskich pod bazyliką św. Piotra. Zakończenie prac nad miejscem spoczynku byłego papieża zapowiedziała wcześniej Stolica Apostolska.

Wierni mogą odwiedzać miejsce pochówku Benedykta XVI od niedzieli od godz. 9:00 czasu środkowoeuropejskiego - poinformowała 7 stycznia Stolica Apostolska. Emerytowany papież został pochowany 5 stycznia po odprawieniu mszy żałobnej, której przewodniczył papież Franciszek.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Śmierć Benedykta XVI. Joseph Ratzinger spoczął w Grotach Watykańskich

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku. Pochowano go 5 stycznia 2023 roku w krypcie pod Bazyliką św. Piotra. Duchowny wybrał Groty Watykańskie jako miejsce swojego pochówku jeszcze w 2013 roku, przed swoją rezygnacją ze stanowiska papieża. W tym miejscu wcześniej znajdował się grób św. Jana XXIII - od 1963 do 2000 roku, a następnie pochowano tam św. Jana Pawła II - od 2005 do 2011 roku. Po beatyfikacji szczątki obu papieży przeniesiono do Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Ksiądz Michał Woźnicki, podczas eksmisji w Poznaniu Ksiądz w skandalicznych słowach o Benedykcie XVI. Mówił też o Janie Pawle II

Pogrzeb Benedykta XVI. Emerytowany papież został pochowany w trzech trumnach

Joseph Ratzinger został pochowany w trzech trumnach. Pierwsza z nich była wykonana z drzewa cyprysowego. To w niej znajdowało się ciało Benedykta XVI podczas mszy pogrzebowej. Następnie została ona opieczętowana i zamknięta. Przed pochówkiem zostały w niej umieszczone medale oraz monety, które zostały wybite podczas pontyfikatu papieża. Włożono do niej również paliusz biskupi, który jest elementem stroju papieża w formie koła oraz akt z opisem pontyfikatu napisany w języku łacińskim, który umieszczono w metalowej tubie. Następnie trumnę włożono do trumny cynkowej, a tę do trumny z drewna orzechowego. Całość została włożona do grobu. Nagranie z pochówku Benedykta XVI zostało opublikowane w internecie.

 

Papież Franciszek i papież-senior Benedykt XVI ; książka doradcy Benedykta Benedykt krytykował Franciszka. Watykan odmawia komentarza

Więcej o: