Zełenski odebrał obywatelstwa prorosyjskim hierarchom prawosławnym. Zacharowa w szale: Czysty satanizm

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozbawił obywatelstwa 13 prorosyjskich księży Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych nazwała to "satanizmem". Kijów od jakiegoś czasu poluje na kolaborantów w podległym Moskwie Kościele.

Z informacji portalu LB.ua wynika, że obywatelstwo odebrano m.in. metropolicie tulczyńskiemu i bracławskiemu Jonatanowi (oskarżonemu przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy o zdradę stanu), arcybiskupowi ładyżyńskiemu Siergiejowi, biskupowi nowoazowskiemu Warsonofiuszowi i metropolicie czerniowieckiemu i bukowińskiemu Melecjuszowi (znaleziono u niego rosyjski paszport, a w komputerach parafii - dziecięcą pornografię). 

SBU przeprowadziło naloty na liczne diecezje podległego Moskwie Kościoła. U duchownych znajdowano prorosyjską literaturę propagandową, duże sumy gotówki i rosyjskie paszporty. W grudniu Politico informowało o śledztwie w sprawie ok. 30 księży, którzy mieli wygłaszać prorosyjskie kazania, popierać okupację, szerzyć propagandę, a nawet błogosławić żołnierzom, którzy dokonywali pogromu w Buczy. 

O odebraniu hierarchom obywatelstwa poinformowano urząd ds. migracji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami duchowni mogą zostać deportowani. 

Większość Ukraińców za sankcjami na hierarchów

Agencja Ukrinform podaje, że według ostatniego badania 74 proc. Ukraińców popiera decyzję prezydenta o wprowadzaniu sankcji na hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 

Do rozłamu w kościele ukraińskim doszło w 2018 roku, kiedy Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola nadał autokefalię Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Oznaczało to niepodległość od Moskwy, która sprawowała pieczę nad prawosławiem w Ukrainie przed ponad 300 lat.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała informację o odebraniu obywatelstwa księżom na swoim Telegramie. Nazwała tę decyzję "satanizmem". "I to w prawosławne Boże Narodzenie! Czysty satanizm" - napisała. 

Sankcje na rosyjskich artystów

Zełenski w świąteczny weekend podpisał też dekret nakładający sankcje na rosyjskich artystów. Dokument wprowadza w życie postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o wprowadzeniu sankcji personalnych wobec umieszczonych na liście Rosjan. Będzie obowiązywał przez 10 lat.

Na listę osób objętych sankcjami wpisano 119 osób. Są wśród nich: reżyser Nikita Michałkow oraz sopranistka Anna Netrebko. Zarówno Michałkow, jak i Netrebko, wychwalali politykę Władimira Putina, i opowiadali się po jego stronie w wojnie z Ukrainą.

Sankcje te obejmują: blokadę aktywów, zakaz wycofywania kapitału z terytorium Ukrainy, pozbawienie ukraińskich odznaczeń państwowych i wiele innych.

Więcej o: