USA ogłosiły ogromny pakiet wsparcia dla Ukrainy. Jego wartość to 3 mld dolarów

Biały Dom ogłosił w piątek kolejny - największy z dotychczasowych - pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość wynosi ponad 3 miliardów dolarów.

Pakiet obejmuje między innymi pojazdy opancerzone Bradley, a także haubice samobieżne, pojazdy MRAP, rakiety ziemia-powietrze oraz miny przeciwpiechotne i amunicję. Ponadto USA przeznaczą 680 milionów dolarów dla krajów wschodniej flanki NATO jako rekompensatę za sprzęt przekazany Ukrainie.

Zobacz wideo Glapiński o działaniu „w poprzek" celów rządu. I o szczytach: Rysy. Rysów, Giewontu!

Z kwoty ponad 3 miliardów dolarów, sprzęt o wartości prawie 2,8 miliardów dolarów będzie pochodzić z zapasów Departamentu Obrony. Dodatkowo 225 milionów dolarów USA przeznaczą na budowę długoterminowego potencjału obronnego Ukrainy i modernizację ukraińskiej armii. Rzeczniczka Białego Domu oświadczyła, że wojna na Ukrainie jest w punkcie krytycznym i USA oraz sojusznicy muszą zrobić wszystko, co możliwe by pomóc Ukraińcom przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

Potężne wsparcie dla Ukrainy. Wozy Bradley i Marder, baterie Patriot

W czwartek Biały Dom poinformował w komunikacie, że przywódcy Stanów Zjednoczonych i Niemiec wyrazili wspólną determinację do kontynuowania niezbędnego wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. "W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy - bojowe wozy piechoty Marder. Oba kraje planują przeszkolić siły ukraińskie w zakresie tych systemów" - napisano w komunikacie.

Władimir Putin Borrell o "zawieszeniu broni": To nie jest wiarygodna deklaracja

Biały Dom poinformował, że Niemcy i USA pomogą Ukrainie w obronie infrastruktury przed rosyjskimi atakami z powietrza. "Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone poinformowały o zamiarze przekazania Ukrainie baterii rakiet obrony powietrznej Patriot. Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych w dostarczeniu Ukrainie dodatkowej baterii obrony powietrznej Patriot" - głosi komunikat.

Atak Rosji Alarm w całej Ukrainie, na niebie myśliwce. Oto rosyjskie "zawieszenie broni"

Więcej o: