Bachmut po pół roku ciężkich walk. Nowe zdjęcia satelitarne i zniszczone ukraińskie miasto

Mimo bezustannych szturmów Rosjanom nie udaje się zdobyć Bachmutu - ukraińskiego miasta położonego w obwodzie donieckim. Firma Maxar Technologies opublikowała nowe zdjęcia satelitarne, które pokazują, jak zmieniło się miasto wskutek trwających od wielu miesięcy ciężkich walk.

Bachmut pozostaje jednym z najgorętszych punktów na froncie w Ukrainie. Rosyjski agresor od ponad pół roku próbuje zdobyć miasto. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej rzucają na ten odcinek ogromne siły, również nowo zmobilizowanych oraz zwolnionych z więzień recydywistów. Ukraiński sztab generalny informuje, że każdego dnia średnio udaje się odeprzeć do 20 ataków oddziałów agresora.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneKolejny komentarz do słów Putina. "Obiecujemy nie strzelać im w plecy"

Bachmut. Nowe zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń

Firma Maxar Technologies pokazała, jak Bachmut zmienił się od lata 2022 roku. Zestawiła zdjęcia satelitarne wykonane w tej samej części miasta: pierwsze - z 1 sierpnia, na którym widać budynki mieszkalne, i drugie - z 4 stycznia br., gdzie domy i bloki są już kompletnie zniszczone.

Więcej nowych zdjęć satelitarnych z Bachmutu można obejrzeć w galerii do tego artykułu na początku tekstu.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z oblężonego i doszczętnie zniszczonego miasta oraz okolicznych wiosek ewakuowano dotąd 90 procent mieszkańców. Jak informuje przewodniczący lokalnego samorządu, udało się ewakuować 70 tysięcy osób. Pod ostrzałem pozostało niespełna 9 tysięcy. Są zmuszeni radzić sobie bez dostępu do ogrzewania i prądu.

Mychajło PodolakWładimir Putin ogłasza zawieszenie broni. Jest odpowiedź Ukrainy

USA: lider Grupy Wagnera chce przejąć kopalnie pod Bachmutem

Przedstawiciele amerykańskich władz twierdzą, że stojący na czele tzw. Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn chciałby przejąć kontrolę nad wydobyciem soli i gipsu z kopalń w pobliżu Bachmutu. Jeden z amerykańskich urzędników, na którego powołuje się Agencja Reutera, twierdzi, że za działaniami Rosji i powiązanego z prezydentem Władimirem Putinem Prigożyna stoją motywy finansowe.

Zobacz wideo "Terroryści muszą przegrać, a każda próba nowej ofensywy z ich strony musi skończyć się porażką"

Stany Zjednoczone wcześniej oskarżały rosyjskich najemników z Grupy Wagnera o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali i Sudanie. Według źródła z USA licząca prawie 50 tysięcy najemników Grupa Wagnera poniosła na Ukrainie straty wynoszące 4100 zabitych i 10 tysięcy rannych. Tylko na przełomie listopada i grudnia pod Bachmutem zginęło ponad 1000 najemników.

Więcej o: