Joe Biden: Wojna w Ukrainie jest w punkcie krytycznym

- W tej chwili wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie krytycznym - stwierdził Joe Biden. Jak dodał, teraz Zachód musi zrobić "wszystko" pomóc broniącym się przed Rosją Ukraińcom.
Zobacz wideo Pszczel: Ławrow opuścił szybko szczyt G20, bo bał się jakichkolwiek rozmów

W czwartek Joe Biden zapowiedział kolejną pomoc dla Ukrainy. Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy - bojowe wozy Marder. Niemcy przekażą też system obrony powietrznej Patriot. 

- W tej chwili wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie krytycznym - powiedział prezydent USA, dodając, że - jego zdaniem - Rosja "w ogóle nie odpuszcza". - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom oprzeć się rosyjskiej agresji" - podkreślił.

Jak podaje Agencja Reutera, wiosną walki mogą się zaostrzyć. Stąd decyzja o wysłaniu Ukraińcom sprzętu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wypadek w HiszpaniiHiszpania. Wypadek podczas Orszaku Trzech Króli. Nie żyje 72-latka

Co się dzieje na froncie?

Rosjanie koncentrują się na próbach przejęcia kontroli nad obwodem donieckim - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dowództwo podsumowało sytuację na froncie w 317. dniu prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej inwazji.

W raporcie czytamy, że w celu opanowania regionu donieckiego Rosjanie prowadzą działania ofensywne w pobliżu miast Bachmut i Łyman. Próbują też poprawić pozycję taktyczną w pobliżu miast Awdijiwka, niedaleko Doniecka i Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Jednak - jak zaznaczają Ukraińcy - te działania nie przynoszą większych rezultatów.

Z wyliczeń ukraińskiego dowództwa wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja przeprowadziła 17 nalotów i 59 ataków z wyrzutni rakietowych. Ostrzeliwała w szczególności infrastrukturę cywilną. Według sztabu zagrożenie atakami powietrznymi i rakietowymi utrzymuje się na całym terytorium Ukrainy.

Strona ukraińska ustaliła ponadto, że we wsi Kachowka, w obwodzie chersońskim, Rosjanie próbują zakazać obiegu ukraińskiej hrywny. Napadają na punkty handlowe i w przypadku znalezienia ukraińskich pieniędzy, grożą konfiskatą gotówki oraz towarów.

Z informacji sztabu wynika, że od początku roku w mieście Donieck rosyjskie komisariaty wojskowe zbierają informacje o obywatelach urodzonych w 2006 roku, w celu rejestracji wojskowej.

Z powodu wysokiej skuteczności ataków przeprowadzonych przez wojska ukraińskie Rosjanie wzmacniają działania kontrwywiadowcze. Jak ustalił Sztab Generalny, w mieście Starobielsk, w obwodzie ługańskim, Rosjanie sprawdzają telefony komórkowe mieszkańców. Poszukują osób, które kontaktowały się z numerami zarejestrowanymi u ukraińskich operatorów telekomunikacyjnych.

W czwartek Władimir Putin ogłosił 36-godzinne zawieszenie broni związane ze świętami Bożego Narodzenia, które teraz obchodzą wierni Kościoła prawosławnego.

Święto Trzech KróliŚwięto Trzech Króli 2023. Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła?

Więcej o: