Na cmentarzu w Jerozolimie zdewastowano ponad 30 chrześcijańskich grobów. Polskie MSZ komentuje

Polskie MSZ potępiło dewastację protestanckiego cmentarza w centrum Jerozolimy. Na najnowszym nagraniu zamieszczonym w sieci widać dwóch młodych mężczyzn ubranych w żydowskie stroje religijne, którzy rozbijają kamienny krzyż. Zniszczonych zostało ponad 30 grobów i ikonografia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja.

Ponad 30 grobów zostało zniszczonych przez izraelskich napastników w Nowy Rok po południu na nadzorowanej przez Kościół anglikański nekropolii. Poprzewracane zostały monumenty, zniszczono ikonografię. Niektóre z nich pochodziły jeszcze z XIX wieku.

Znajdują się tam m.in. groby 77 żołnierzy brytyjskich, którzy zginęli podczas I wojny światowej, a także 73 żołnierzy policji palestyńskiej, poległych podczas II wojny światowej.

Jak podaje "The Guardian", zabezpieczono nagranie z kamery monitoringu, na którym widać dwóch młodych mężczyzn ubranych w żydowskie stroje religijne. Obaj mają na głowach jarmułki i przepasane w pasie frędzle cicit. Widać, jak rozbijają kamienny krzyż. Na podstawie ich ubioru media podejrzewają się, że to izraelscy ekstremiści. Takie informacje podaje m.in. Wafa - oficjalna palestyńska agencja informacyjna.

Izraelska policja poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie ataku, ale nie potwierdziła żadnych aresztowań. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela nazwało atak "niemoralnym aktem" i "obrazą religii".

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Do sprawy odniosło się także polskie MSZ.

MSZ potępia dewastację cmentarza w Jerozolimie

W oświadczeniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało, że taka ingerencja w miejsca o znaczeniu duchowym i religijnym jest nie do zaakceptowania. MSZ przypomina, że ochrona duchowego znaczenia Jerozolimy jest obowiązkiem wynikającym z prawa międzynarodowego, zapisanym także w dokumentach ONZ. Polskie władze wyraziły nadzieję, że sprawcy dewastacji zostaną schwytani i ukarani.

Itamar Ben GvirIzrael: Ben Gvir w ogniu krytyki. Pojawił się na Wzgórzu Świątynnym

Wcześniej incydent potępiła także Wielka Brytania, jak również przedstawiciele kościoła anglikańskiego oraz naczelny rabin Wielkiej Brytanii. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało zdarzenie "niemoralnym".

Chrześcijańscy duchowni z Jerozolimy podkreślają, że ubiegły rok był najgorszym od lat, gdy chodzi o incydenty wymierzone w chrześcijan w Jerozolimie. Odnotowano ich ponad 50, a sprawcami mają być izraelscy ekstremiści.

Więcej o: