Potężne wsparcie dla Ukrainy po rozmowach Scholza z Bidenem. Będą wozy bojowe i Patriot od Niemiec

Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy - bojowe wozy Marder. Niemcy przekażą też Ukrainie system obrony powietrznej Patriot. Poinformował o tym Biały Dom po rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Jak czytamy w komunikacie Białego Domu, przywódcy Stanów Zjednoczonych i Niemiec wyrazili wspólną determinację do kontynuowania niezbędnego wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

"W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy - bojowe wozy piechoty Marder. Oba kraje planują przeszkolić siły ukraińskie w zakresie tych systemów" - przekazano w komunikacie.

Zobacz wideo Gen. Polko: Rosja będzie czyniła wszystko, żeby to zdarzenie przedstawiać jako prowokację strony ukraińskiej

"W świetle trwających rosyjskich ataków rakietowych i dronowych na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, prezydent Biden i kanclerz Scholz potwierdzili zamiar dalszego wspierania pilnego zapotrzebowania Ukrainy na zdolności obrony powietrznej" - czytamy w dalszej części pisma.

Stany Zjednoczone i Niemcy przekażą Ukrainie wozy bojowe i Patrioty

Biały Dom poinformował, że Niemcy i USA pomagają Ukrainie w obronie infrastruktury przed rosyjskimi atakami z powietrza. "Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone poinformowały o zamiarze przekazania Ukrainie baterii rakiet obrony powietrznej Patriot. Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych w dostarczeniu Ukrainie dodatkowej baterii obrony powietrznej Patriot" - głosi komunikat.

Biały Dom podkreślił, że prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili uznanie dla wsparcia wojskowego udzielanego Ukrainie przez innych sojuszników i partnerów.

USA przekaże Ukrainie 50 wozów bojowych

Jak informuje agencji Reutera, powołując się na swoje źródła, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 50 wozów Bradley w ramach największego dotąd pakietu pomocy zbrojeniowej pochodzącego z magazynów USA, który opiewać będzie na 2,8 mld dolarów. W skład pakietu mają wejść również pojazdy HMMWV i MRAP oraz "duża ilość rakiet i amunicji".

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: