Admirał Gorszkow wyruszył na misję. Rosyjska fregata płynie z pociskami hipersonicznymi

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow wyposażona w broń hipersoniczną wyruszyła w misję przez Ocean Atlantycki, Morze Śródziemne i Ocean Indyjski - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Jednostka ma "ochronić Rosję przed potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi".

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski manewrujące nowej generacji - podaje Reuters. Okręt "Admirał Gorszkow" ma operować na Atlantyku, Oceanie Indyjskim i na Morzu Śródziemnym.

Podczas wideokonferencji z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i Igorem Krokhmalem, dowódcą fregaty Floty Związku Radzieckiego Admirał Gorszkow, Putin powiedział, że statek jest uzbrojony w hipersoniczną broń Cyrkon.

- Jestem pewien, że tak potężna broń niezawodnie ochroni Rosję przed potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi - dodał. Władimir Putin w swojej rozmowie kolejny raz powtórzył, że taką bronią nie dysponuje żadna inna armia na świecie. 

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Boże Narodzenie 2022. Życzenia ambasadora Ukrainy dla Polaków

W ocenie niezależnych analityków wojskowych to propagandowy zabieg, który z jednej strony ma zaniepokoić zachodnie państwa, a z drugiej utwierdzić Rosjan w fałszywym przekonaniu o militarnej potędze Rosji.

Analitycy: Putin kłamie lub został okłamany

Już wcześniej analitycy wojskowi stwierdzili, że Putin kłamie, albo sam został okłamany przez swoich dowódców, bo sprzęt, który wykorzystuje rosyjska armia w Ukrainie, jest przestarzały. Analitycy uważają, że przechwałki Putina o nowoczesnych rakietach są jedynie wymysłem kremlowskiej propagandy.

Nie wiadomo, jak zachowają się państwa, których wody terytorialne będzie mijała lub przecinała rosyjska fregata. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszelkie szlaki morskie dla uzbrojonego okrętu agresora powinny zostać zamknięte.

Czym jest hipersoniczna broń Cyrkon?

Jak podaje Kreml, jedną z cech tych hipersonicznych pocisków jest zdolność do niezawodnego pokonywania współczesnych zaawansowanych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Cyrkon osiąga prędkość około 9 machów, a jego zasięg wynosi ponad tysiąc kilometrów. Podczas testów wystrzeliwany był również z okrętów podwodnych.

Mychajło PodolakWładimir Putin ogłasza zawieszenie broni. Jest odpowiedź Ukrainy

Fregata Admirał Gorszkow jest pierwszą jednostką nowej klasy rosyjskich fregat i jednym z najnowocześniejszych okrętów w całych siłach morskich Federacji Rosyjskiej. "Długa na 135 metrów fregata ma wyporność 5400 ton i może bez zawijania do portu pełnić działania na morzu przez około miesiąc. Wśród jej uzbrojenia znajduje się m.in. 16 silosów rakietowych przeznaczonych dla pocisków typu Kalibr, Onyks lub Cyrkon" - podaje TVN24.

Więcej o: