Papież Franciszek na pogrzebie Benedykta XVI: Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha

W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe papieża-seniora Benedykta XVI, którym przewodniczył papież Franciszek. Złożone w cyprysowej trumnie ciało Benedykta XVI zostało przeniesione z Placu do Bazyliki Świętego Piotra. Następnie zostanie ono złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji. Ta część uroczystości będzie miała charkter prywatny.

Msza pogrzebowa zgromadziła na placu św. Piotra i jego okolicach ponad 100 tys. wiernych. Obecnych było ponad 30 głów państw i szefów rządów - wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Mszy przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re. Homilię wygłosił papież Franciszek.

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Watykan. Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI

W trakcie homilii papież Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna pragnie w modlitwach powierzyć papieża Benedykta XVI w ręce Ojca. - Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia - mówił Franciszek. Papież zwrócił się także ze słowami nadziei na wieczną radość dla zmarłego papieża. - Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Chrystusa, niech Twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał Jego głos ostatecznie i na zawsze- podkreślał w homilii. 

Papież Benedykt XVI zmarł w ostatni dzień 2022 roku w wieku 95 lat. Emerytowanego papieża na Placu Świętego Piotra żegnają dziesiątki tysięcy wiernych, a także przedstawiciele wielu państw. Przed 9:00 trumnę z ciałem Benedykta XVI wyniesiono z Bazyliki na Plac świętego Piotra, wierni odmówili różaniec za zmarłego papieża.

W gronie kilkunastu przywódców obecnych na pogrzebie są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI uczestniczą także polscy biskupi oraz duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Większość krajów będzie jednak reprezentowana przez członków rządów lub ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.

Benedykt XVI Pogrzeb Benedykta XVI. Na uroczystościach tylko dwie oficjalne delegacje

Zgodnie z tradycją w trumnie papieża Benedykta XVI znalazły się paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym została opisana jego papieska posługa.

Nabożeństwo współcelebrowało blisko 5 tysięcy duchownych. Po zakończeniu mszy w prywatnej ceremonii Benedykta XVI pogrzebano w Grotach Watykańskich w krypcie, w której do 2011 roku spoczywało ciało Jana Pawła II.

Patriarcha rosyjskiego Kościoła prawosławnego - Cyryl I Cyryl wzywa do świątecznego rozejmu. "Zawieszenie broni od jutra"

Więcej o: