Wojna. Patriarcha Cyryl wzywa do świątecznego rozejmu. "Zawieszenie broni od jutra"

Patriarcha moskiewski Cyryl wezwał do bożonarodzeniowego rozejmu w wojnie z Ukrainą - podaje agencja TASS. Władze Kremla i Kijowa nie odniosły się do apelu zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej.

Moskiewski patriarcha Cyryl wezwał do bożonarodzeniowego rozejmu "w strefie prowadzenia specjalnej operacji wojskowej" [tak propagandyści określają wojnę w Ukrainie - red.] - podała w czwartek (5 stycznia) kremlowska agencja informacyjna TASS. Zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej uważa, że walki należy przerwać w piątek w południe (6 stycznia). Jego zdaniem zawieszenie broni powinno obowiązywać do godziny 24:00 7 stycznia. Władze Kremla i Kijowa nie wydały oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Terroryści muszą przegrać, a każda próba nowej ofensywy z ich strony musi skończyć się porażką"

Wojna. Patriarcha Cyryl wzywa do świątecznego rozejmu

Boże Narodzenie wyznawcy prawosławia obchodzą w styczniu. Dokładnie 6 stycznia wypada Wigilia. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wezwał do zawieszania broni, bo chce, "aby prawosławni mogli wziąć udział w uroczystościach cerkiewnych w dzień narodzin Chrystusa".

W połowie grudnia Wołodymyr Zełenski zasugerował Rosjanom, aby w okresie świąt zaczęli wycofywać się z terytorium Ukrainy.

- Sugeruję, aby Rosja przynajmniej spróbowała udowodnić, że jest zdolna do wyrzeczenia się agresji. Słuszne byłoby rozpoczęcie wycofywania wojsk rosyjskich z uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy w te święta Bożego Narodzenia. Jeśli Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy, zapewnione zostanie zaprzestanie działań wojennych - mówił przywódca Ukrainy przed uczestnikami szczytu G7.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi skomentował, że Rosja nie ma takiego scenariusza w planach.

Alaksandr Łukaszenka (zdj. ilustracyjne)Białoruś. "Co to jest, do licha?". Komunikat na dworcu dotyczący wojska

"Ostateczna porażka państwa terrorystycznego"

Władze Ukrainy nie odniosły się do apelu Cyryla. Biorą natomiast pod uwagę możliwość kolejnej ofensywy Rosji. W ich ocenie Kreml aktualnie "mobilizuje tych, których chce posłać na śmierć". Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że będzie to "ostateczna porażka państwa terrorystycznego" Putina. Więcej na ten temat w artykule:

Wołodymyr Zełenski (zdj. ilustracyjne)Wołodymyr Zełenski ostrzega przed kolejną ofensywą Rosjan

Więcej o: