Joe Biden potwierdził: USA rozważają przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley

Joe Biden przyznał w środę, że USA rozważają przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Szczegóły dotyczące ewentualnej dostawy nie są znane. Z kolei Francuzi zapowiedzieli dostarczenie Ukraińcom lekkich czołgów AMX-10 RC.

Jak relacjonują agencje prasowe, Joe Biden został w środę zapytany przez dziennikarzy, czy istnieje możliwość przekazania Ukrainie wozów bojowych Bradley. Odparł krótko, że tak, ale nie podał szczegółów. W ubiegłym tygodniu o takiej możliwości informowała nieoficjalnie agencja Bloomberg.    

Zobacz wideo "Terroryści muszą przegrać, a każda próba nowej ofensywy z ich strony musi skończyć się porażką"

Francja przekaże Ukrainie lekkie czołgi AMX-10 RC

- Wozy Bradley zapewniłyby znaczne zwiększenie zdolności do walki naziemnej, ponieważ w rzeczywistości jest to lekki czołg - mówił Bloombergowi Mark Cancian, były analityk Białego Domu zajmujący się obronnością. Jak dodawał, Bradley jest wyposażony w działko 25 mm i pociski przeciwpancerne TOW. 

Agencja Reutera wskazuje, że deklaracja Bidena nie spełnia oczekiwań Ukraińców dotyczących przekazana czołgów - Abramsów lub niemieckich Leopardów. 

Tymczasem Francja wyśle na Ukrainę czołgi AMX-10 RC. Lekkie czołgi określane są także jako opancerzone samochody rozpoznawcze. To pojazdy kołowe o układzie napędowym 6×6, wyposażone w wieżę typu czołgowego z armatą kalibru 105 mm oraz komputerowy system kierowania ogniem.

Premier Holandii miał być uprowadzony. Polski wątek w śledztwie Premier Holandii miał być uprowadzony. Polski wątek w śledztwie

Przekazanie maszyn miało zostać uzgodnione przed tygodniem podczas wizyty francuskiego ministra obrony Sébastiena Lecornu w Kijowie. W środę propozycję oficjalnie potwierdził Pałac Elizejski po telefonicznej rozmowie prezydentów Emmanuela Macrona i Wołodymyra Zełenskiego.

Obecnie na wyposażeniu armii francuskiej znajduje się 247 takich maszyn, a ich liczba ma być redukowana ze względu na wejście do służby nowszych opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-bojowych oznaczonych jako Jaguar.

Uzgodniony transfer czołgów będzie pierwszym od wybuchu wojny przypadkiem przekazania Ukrainie czołgów produkcji natowskiej.

Szef ukraińskiego wywiadu z urodzinowym tortem Ukraiński generał z tortem w kształcie Rosji. "Do pokrojenia na kawałki"

Więcej o: