Holandia. Zabójcy dziennikarza planowali uprowadzenie premiera. Polski wątek w śledztwie

Mark Rutte był kolejnym celem przestępców, którzy są odpowiedzialni za zabójstwo dziennikarza Petera R. de Vriesa. Holenderski portal NU dotarł do zeznań świadka, z których wynika, że plany uprowadzenia szefa rządu ujawnił 27-letni Polak Krystian M., związany z morderstwem dziennikarza.

Krystian M. jest podejrzany o zorganizowanie zabójstwa dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa - podaje portal NU. O zabójstwo reportera oskarżono 22-letniego Holendra Delano G. i 36-letniego Polaka Kamila E. De Vries został postrzelony w Amsterdamie 6 lipca 2021 r., po tym, jak wyszedł ze studia telewizyjnego RTL4. Dziennikarz zmarł 15 lipca w szpitalu.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Terroryści muszą przegrać, a każda próba nowej ofensywy z ich strony musi skończyć się porażką"

Premier Holandii miał być uprowadzony. Polski wątek w śledztwie

Świadek, którego relację cytuje holenderski portal, ujawnił, że Polak dwa miesiące przed atakiem na dziennikarza "szukał kogoś, kto będzie chciał go zabić". Stwierdził również, że za morderstwem stoją "naprawdę silni ludzie", którzy planowali uprowadzenie szefa holenderskiego rządu.

Dwa miesiące po śmierci dziennikarza służby przydzieliły Markowi Rutte dodatkową ochronę. Ta decyzja była związana z pojawiającymi się już wtedy sygnałami o tym, że premier zostanie porwany lub że dojdzie do ataku. We wrześniu 2022 roku ponownie zwiększono bezpieczeństwo Rutte. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: