W środę 4 stycznia po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostało złożone do cyprysowej trumny. "Zgodnie z tradycją znalazły się w niej paliusze, które nosił zmarły Papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa" - informuje serwis Vatican News.
Uroczystości pogrzebowe zmarłego papieża seniora rozpoczną się w Watykanie w czwartek 5 stycznia. O godzinie 8:45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac św. Piotra. Tam odmówiony zostanie różaniec w intencji zmarłego.
Następnie o godz. 9:30 na placu św. Piotra rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynałów. Papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi ryt ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora.
Po mszy trumna zostanie przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Podobnie jak w przypadku pogrzebu Jana Pawła II dalsza część ceremonii nie będzie transmitowana przez media. Jak podaje Vatican News, "w Bazylice watykańskiej cyprysowa trumna zostanie opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej". Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich, gdzie wcześniej spoczywali święci Jan Paweł II i Jan XXIII.
W uroczystościach pogrzebowych zmarłego papieża seniora ma wziąć udział ponad 120 kardynałów, 400 biskupów i cztery tys. kapłanów. Według informacji podawanych przez Vatican News oficjalnie będą w nich uczestniczyły także delegacje dwóch państw - Włoch i Niemiec. Pozostałe głowy państw mają w nich uczestniczyć jako osoby prywatne. Jak przekazał w środę wieczorem Jakub Kumoch, sekretarz stanu i szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, w uroczystościach weźmie udział także Andrzej Duda.
Przed wyborem na głowę Stolicy Piotrowej kardynał Joseph Ratzinger pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.
19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, kardynał Ratzinger został wybrany na papieża i przyjął imię Benedykt XVI. W chwili wyboru był najstarszym papieżem od 275 lat, a także pierwszym Niemcem, który został biskupem Rzymu od 480 lat, po Hadrianie VI.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W czasie pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne - odwiedził 24 państwa. Jedną z najbardziej znaczących i komentowanych w świecie pielgrzymek była wizyta w Turcji w 2006 roku. Papież podpisał wspólną deklarację z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, dotyczącą kontynuowania dialogu, a także złożył wizytę w Błękitnym Meczecie w Stambule.
Do rangi symbolu urosła wizyta Benedykta XVI na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau podczas pobytu w Polsce w 2006 roku. Papież w milczeniu przeszedł samotnie przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Spotkał się z byłymi więźniami obozu, porozmawiał z każdym z nich, a potem modlił się pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów. W przemówieniu Benedykt XVI nawiązał do swojego niemieckiego pochodzenia i uznał, że ta wizyta była "jego obowiązkiem wobec prawdy tych, którzy tu cierpieli i wobec Boga".
Benedykt XVI był pierwszym biskupem rzymskim od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Swoją historyczną decyzję ogłosił kardynałom 11 lutego 2013 roku: "Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową" - powiedział, gdy ustępował. Wieść o tym obiegła i poruszyła cały świat. Kardynał Angelo Sodano powiedział, że było to "niczym grom z jasnego nieba".
Papież senior mieszkał w watykańskim klasztorze Mater Ecclesiae. Rzadko pokazywał się publicznie. Uczestniczył między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.