Pogrzeb Benedykta XVI. Na uroczystościach tylko dwie oficjalne delegacje. Pozostali - prywatnie

W czwartek o godz. 9.30 w Watykanie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Na placu św. Piotra pojawią się m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Pojawią się tam jednak prywatnie, bo zgodnie z życzeniem zmarłego emerytowanego papieża w wydarzeniu mogą brać udział tylko dwie oficjalne państwowe delegacje.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że zgodnie z wolą Benedykta XVI na jego pogrzebie będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch i z Niemiec, ojczyzny papieża Ratzingera. Na czele tych delegacji staną prezydenci Frank Walter Steinmeier i Sergio Mattarella.

Pozostali przywódcy, szefowie państw lub rządów, mogą uczestniczyć w uroczystościach, ale w charakterze prywatnym.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

O tym, że Andrzej Duda ma zamiar uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża, poinformował jeszcze w sobotę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W czwartkowym pogrzebie Benedykta XVI weźmie również udział premier Mateusz Morawiecki.

Na placu św. Piotra mają pojawić się również m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydentka Węgier Katalin Novak, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa i królowa Zofia z Hiszpanii.

W uroczystościach w Rzymie wezmą udział także między innymi: prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski i metropolita senior, kardynał Stanisław Dziwisz.

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Pogrzeb Benedykta XVI. Ciało zostanie pochowane w krypcie

Ciało emerytowanego papieża było wystawione przez trzy dni - od poniedziałku do środy - w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. 

Benedykt XVI będzie miał papieski pogrzeb. W ceremonii zabraknie tylko tych elementów, które odnoszą się do zgonu aktualnie urzędującego papieża. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył papież Franciszek, który wygłosi homilię. Nabożeństwo celebrować będzie dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re.

Benedykt XVI będzie pochowany w krypcie w Grotach Watykańskich, w której do 2011 roku spoczywało ciało Jana Pawła II. Jak się oczekuje, na czwartkowe uroczystości przybędzie co najmniej 60 tys. wiernych.

Joseph Ratzinger w lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. Jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem św. Jana Pawła II. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku.

Joseph Ratzinger był 265. papieżem w historii Kościoła katolickiego.

Emerytowany papież zmarł w sobotę 31 grudnia w wieku 95 lat w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Więcej o: