Izrael: świat potępia radykalnego ministra Ben Gvira. Pojawił się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie

Stany Zjednoczone, palestyńskie władze oraz świat arabski ostro potępiły nowego izraelskiego ministra do spraw bezpieczeństwa narodowego. Itamar Ben Gvir, mimo apeli ze strony polityków koalicji rządowej, wszedł we wtorek rano na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, miejsce święte zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów. Podobne wizyty w ubiegłych latach w tym miejscu były początkiem zamieszek, a nawet palestyńskiego powstania.

Wizyta Itamara Ben Gvira na Wzgórzu Świątynnym trwała 13 minut i stała się główną informacją we wszystkich mediach na Bliskim Wschodzie. Miejsce to jest święte zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów, ale według prawa międzynarodowego, kustoszem Wzgórza jest Jordania. Muzułmanie uważają wizyty izraelskich polityków w tym miejscu za prowokację.

Wizytę Ben Gvira potępiły palestyńskie władze. - Uważamy, że ze strony ministra-ekstremisty jest to zaproszenie do przemocy w miejscu, które trudno będzie kontrolować - mówił doradca palestyńskiego ministra spraw zagranicznych Ahmed al-Deek. Radykalny Hamas, który rządzi Strefą Gazy, zapowiedział odwet na Izraelu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Słowa potępienia posypały się także z Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański ambasador w Izraelu Tom Nides oświadczył, że wszelkie działania, które podważają obecne status quo, są nie do zaakceptowania.

- Stany Zjednoczone zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem status quo w odniesieniu do świętych miejsc w Jerozolimie. Wszelkie jednostronne działania, które zagrażają status quo są nie do przyjęcia - oświadczył z kolei rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość paktu senackiego?

Izrael: krytyka wobec radykalnego ministra Ben Gvira

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przez kilka godzin milczał w tej sprawie. Dopiero po południu wydał oświadczenie w którym napisał, że Izrael nie zamierza łamać status quo. Równocześnie bronił decyzji swojego ministra o wizycie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas zaprzysiężenia nowego prawicowego rządu Izraela w Knesecie. 29 grudnia 2022 r. Netanjahu zaprzysiężony na premiera Izraela. Ultranacjonalistyczny rząd

Itamar Ben Gvir to nowy minister do spraw bezpieczeństwa publicznego. Spośród wszystkich polityków nowego, najbardziej skrajnego rządu w historii Izraela, to właśnie on wywołuje największe kontrowersje.

Przez lata był członkiem organizacji, uznawanej przez Amerykanów za terrorystyczną. Otwarcie mówi też o potrzebie wypędzenia Arabów z Izraela i Palestyny i o tym, iż policja powinna strzelać do Palestyńczyków.

Więcej o: