Rosja. Aerofłot kupił 10 samolotów od irlandzkiego przewoźnika. Pomimo sankcji

Pod koniec grudnia rosyjski przewoźnik Aerofłot kupił dziesięć boeingów, które były w leasingu finansowym od 2013 i 2014 roku. Firma twierdzi, że transakcja "została dokonana z uwzględnieniem wszystkich wymaganych pozwoleń od rosyjskich i zagranicznych organów regulacyjnych".

Aerofłot wykupił dziesięć samolotów Boeing 777-300ER od irlandzkiego leasingodawcy - podała rosyjska agencja TASS, powołując się na oświadczenie przewoźnika. Do transakcji doszło pod koniec grudnia 2022 roku.

Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76 proc.

Rosyjski Aerofłot kupił dziesięć boeingów od irlandzkiego leasingodawcy

Jak czytamy, boeingi były w leasingu finansowym od irlandzkiej firmy leasingowej od 2013 i 2014 roku. Aerofłot zapewnił, że "będzie kontynuował prace nad dalszą realizacją transakcji zakupu samolotów w celu utrzymania obecnej floty samolotów zagranicznych produkcji we własnej eksploatacji i rozszerzenia możliwości ich eksploatacji". Firma twierdzi także, że transakcja "została dokonana z uwzględnieniem wszystkich wymaganych pozwoleń od rosyjskich i zagranicznych organów regulacyjnych".

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir Putin podczas noworocznego przemówieniaPutin wygłosił noworoczne orędzie. Uwagę zwraca stojąca obok blondynka

Rosyjski przewoźnik kupił nowe samoloty. Czy doszło do naruszenia sankcji?

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku zachodnie państwa wstrzymały dostawy cywilnych samolotów, jak i części zamiennych, do Rosji. Zobowiązały także swoich leasingodawców do zwrotu samolotów już wydzierżawionych od Rosji.

Według rosyjskich mediów w kwietniu Unia Europejska postanowiła złagodzić sankcje i przyjęła poprawkę, która miała pozwolić firmom leasingowym na sprzedaż samolotów znajdujących się już w Rosji lokalnym liniom lotniczym. 

22 grudnia Agencja Reutera podała natomiast, że po inwazji Rosji na Ukrainę w kraju utknęło ponad 400 samolotów o wartości 10 miliardów dolarów. "Unijne sankcje, które obejmują Irlandię, gdzie zarejestrowana jest większość leasingowanych samolotów, zakazały dostaw technologii lotniczych rosyjskim podmiotom i wyznaczyły termin 28 marca na rozwiązanie umów" - napisano i dodano, że "urzędnik UE zaznajomiony z dyskusjami na ten temat odmówił komentarza".

Portal simpleflying.com podaje, że irlandzki Departament Spraw Zagranicznych "ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, czy w przypadku Aerofłotu przewidziano odstępstwa" w kwestii obowiązujących Rosję sankcji.

Wołodymyr ZełenskiZełenski ostrzega przed dalszymi atakami Rosji z wykorzystaniem dronów

Więcej o: