Watykan. Ciało Benedykta XVI wystawione w bazylice. Podjęto specjalne środki bezpieczeństwa

Ciało Benedykta XVI zostanie wystawione w bazylice watykańskiej. Hołd zmarłemu papieżowi-seniorowi będzie można oddawać przez trzy dni. Watykan przygotowuje się na przyjęcie dziesiątek tysięcy wiernych, z Rzymu i z całego świata, którzy będą oddawać hołd zmarłemu. Podjęto wzmocnione środki bezpieczeństwa.

Ciało papieża emeryta zostało przeniesione z jego rezydencji Mater Ecclesiae do bazyliki świętego Piotra. Hołd zmarłemu będzie można składać w poniedziałek od 9:00 do 19.00, a we wtorek i środę od 7:00 rano. Szacuje się, że w tym czasie bazylikę odwiedzi ponad 30 tysięcy osób.

W niedzielę na spotkanie z papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy Anioł Pański przybyło około 40 tysięcy osób. Przez cały dzień tysiące ludzi przychodziły na plac świętego Piotra.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Watykan. Wzmocnione środki bezpieczeństwa 

Jak opisuje PAP, od rana w poniedziałek w kolejce do bazyliki stoją setki osób. Agencja relacjonuje, że terenu w rejonie placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione pilnują wzmocnione patrole sił porządkowych. Barierkami wyznaczono korytarze, którymi odbywać się będzie ruch wiernych.   

Ceremonia pogrzebowa, której będzie przewodniczył papież Franciszek, rozpocznie się w bazylice watykańskiej we czwartek o 9:30. Ma w niej wziąć udział 60 tysięcy osób. Część z nich będzie oglądać nabożeństwo na telebimach na placu świętego Piotra.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni dodał też, że pogrzeb - zgodnie z życzeniem Benedykta XVI - ma odbyć się "pod znakiem prostoty". Ostatnie pożegnanie Josepha Ratzingera ma być "uroczyste, ale skromne". 

Benedykt XVI Jak będzie wyglądał pogrzeb Benedykta XVI? Jest data

Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki w Grotach Watykańskich, które do 2011 roku były miejscem pochówku Jana Pawła II.

Władimir Putin Putin zaatakował Ukrainę na silnych lekach? "Chodzi o lek na raka"

Więcej o: