Alaksandr Łukaszenka ogłasza 2023 rok "rokiem pokoju i kreatywności". Białoruś jako "wyspa pokoju"

W sylwestra Alaksandr Łukaszenka wygłosił orędzie, w którym stwierdził, że mijający rok był dla Białorusi spokojnym rokiem. Następnego dnia przywódca podpisał natomiast pierwszy dekret w nowym roku. "Rok 2023 został ogłoszony rokiem pokoju i kreatywności".

Jak podała w niedzielę 1 stycznia Europejska PrawdaAlaksandr Łukaszenka podpisał pierwszy dekret w 2023 roku. Przywódca ogłosił go "rokiem pokoju".

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Białoruś. Alaksandr Łukaszenka ogłasza 2023 rok "rokiem pokoju"

"Rok 2023 został ogłoszony rokiem pokoju i kreatywności. Odpowiedni dekret nr 1 z 1 stycznia 2023 r. został podpisany przez głowę państwa Aleksandra Łukaszenkę" - głosi białoruski dekret, który - jak czytamy - został podpisany "w celu konsolidacji narodu białoruskiego, wzmocnienia idei pokoju i twórczej pracy w społeczeństwie jako głównych warunków rozwoju państwa białoruskiego".

Zgodnie z dokumentem kluczowymi dla 2023 roku sprawami będą "poprawa systemu wojskowo-patriotycznej edukacji ludności, promowanie inicjatyw pokojowych obywateli i społeczeństwa, promowanie dialogu międzywyznaniowego zapewniającego pokój i zgodę w społeczeństwie białoruskim, demonstrowanie zalet białoruskiego modelu gospodarczego w warunkach globalnych turbulencji, pozycjonowanie pracy twórczej jako głównego warunku rozwoju państwa białoruskiego".

Dalej w dokumencie czytamy, że "wzmocni to postrzeganie Białorusi jako wyspy pokoju" i stanie się "białoruską odpowiedzią na militaryzację w regionie europejskim". Białoruś od początku wojny w Ukrainie wspiera działania Rosji. W nocy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę także ze strony Białorusi, a ranni rosyjscy żołnierze zaczęli trafiać do szpitali swojego sąsiada. Białoruś udostępnia także swoje terytorium i infrastrukturę rosyjskim wojskom. 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Białoruś. Łukaszenka na zakończenie roku: Był to dla nas spokojny rok

31 grudnia Alaksandr Łukaszenka wygłosił noworoczne orędzie do narodu białoruskiego. Według przywódcy rok 2022 był dla Białorusi spokojny.

- [Miniony rok - red.] zapamiętamy jako skomplikowany, kontrowersyjny i czasami trudny. Ale najważniejsze jest to, że był to dla nas spokojny rok - zaczął swoją wypowiedź Łukaszenka. - Prawdopodobnie odczuliśmy zagrożenie dla naszego spokojnego i bezpiecznego życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz bardziej troszczymy się o nasze dzieci, krewnych i przyjaciół, a nawet zaczynamy myśleć o przyszłości ludzkości. Zdaliśmy sobie sprawę z wartości pokoju na naszej ojczystej ziemi i ten pokój stał się dla nas głównym osiągnięciem roku - snuł swoje rozważania przywódca Białorusi. 

Łukaszenka stwierdził także, że Białoruś w 2022 roku "udzielała schronienia uchodźcom z hotspotów, zapewniała dom i pracę". - Ponad siedem tys. obcokrajowców z 31 krajów pracuje teraz na rzecz dobrobytu swojej nowej ojczyzny. Większość z nich to Ukraińcy - powiedział. 

Więcej o: