Luiz Inacio Lula da Silva zaprzysiężony na prezydenta Brazylii. Setki tysięcy ludzi na ulicach [ZDJĘCIA]

Luiz Inacio Lula da Silva został zaprzysiężony na prezydenta Brazylii. Ceremonia w Kongresie rozpoczęła jego trzecią kadencję. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 50 krajów, w tym 19 głów państw i szefów rządów.

W październikowych wyborach Luiz Inacio Lula da Silva pokonał Jaira Bolsonaro. 77-letni przedstawiciel lewicy uzyskał niewielką przewagę nad dotychczasowym prawicowym prezydentem.

Lula był prezydentem od 2003 do 2010 roku. Z kolei w latach 2018-2019 spędził półtora roku w więzieniu pod zarzutem korupcji. Później został jednak oczyszczony.

Bolsonaro wyjechał w piątek na Florydę i nie uczestniczył w ceremonii zaprzysiężenia swojego następcy. Ustępujący prezydent wielokrotnie powtarzał, że nie chce uczestniczyć w inauguracji Luli, podczas której miałby przekazać prezydencką szarfę na znak stabilnego przejęcia władzy. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta w stolicy kraju, Brasilii towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa. Porządku w stolicy pilnuje około 10 tysięcy funkcjonariuszy.

Zobacz wideo Brazylia: Policjant robił zakupy w trakcie napadu. Zastrzelił dwóch napastników, trzymając syna na rękach

Morze wyborców Luli przed Kongresem

Morze zwolenników Luli zgromadziło się przed Kongresem. Wszyscy ubrani byli w stroje w kolorze czerwonym, który jest kolorem Partii Robotniczej - opisuje BBC.

Lula i nowy wiceprezydent Geraldo Alckmin przejechali przez miasto kabrioletem, a następnie udali się do Senatu – na początek oficjalnej ceremonii inauguracyjnej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 50 krajów, w tym 19 głów państw i szefów rządów.

Politycy spędzili ostatnie dni wybierając członków swojego gabinetu i wyznaczając zwolenników na stanowiska w kluczowych przedsiębiorstw państwowych.

Z podawanych przez brazylijskie informacji wynika, że Marina Silva – jedna z najbardziej znanych brazylijskich aktywistek klimatycznych – została ponownie mianowana szefową Ministerstwa Środowiska i Klimatu. Oczekuje się, że wypełni zobowiązanie Luli do osiągnięcia "zerowego wylesiania" w Amazonii do 2030 roku.

Służby szacują, że do stolicy na inaugurację prezydenta przybyło ponad 300 000 ludzi.

"Miłość zwyciężyła nad nienawiścią"

W ramach uroczystości powołania Luli na prezydenta odbywa się również festiwal muzyczny. Na dwóch gigantycznych scenach udekorowanych flagą narodową w ramach imprezy o nazwie "Lulapalooza" wystąpi ponad 60 artystów - w tym legenda samby Martinho da Vila. 

- Miłość zwyciężyła nad nienawiścią - brzmiał napis na jednym z transparentów niesionych przez mężczyznę przebranego za Lulę. - Brazylia potrzebowała tej zmiany, tej transformacji - powiedziała BBC inna zwolenniczka nowego przywódcy.

Juliana Barreto, która pochodzi z rodzinnego stanu Luli, Pernambuco powiedziała BBC, że jej kraj przypominał wcześniej "katastrofę".

W związku z dużą liczbą napływających osób nie obyło się bez incydentów. Brazylijska żandarmeria wojskowa poinformowała np., że aresztowano mężczyznę, który próbował wejść na teren, gdzie odbywały się uroczystości z nożem i fajerwerkami.

Więcej o: