Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae [ZDJĘCIA]

Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy jego rezydencji Mater Ecclesiae. Hołd zmarłemu papieżowi-seniorowi składają dostojnicy Kurii rzymskiej i osoby, z którymi był szczególnie związany.

Zdjęcia z kaplicy Mater Ecclesiae, byłym klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich, opublikowało Biuro Prasowe Watykanu. Benedykt XVI spoczywa w czerwonych szatach liturgicznych z mitrą na głowie. W tle widać kardynałów i osoby, które towarzyszyły zmarłemu w jego rezydencji.

W poniedziałek rano ciało papieża-emeryta zostanie przeniesione do bazyliki watykańskiej. Ceremonia będzie miała charakter prywatny. Hołd zmarłemu będzie można oddawać od 9:00 rano, a we wtorek i środę od 7:00.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Benedykt XVI wyraził życzenie, aby ceremoniom związanym z jego pogrzebem towarzyszyły skromność i prostota. Papież Franciszek nawiązał do śmierci papieża-seniora podczas modlitwy Anioł Pański na placu świętego Piotra. Prosił, aby wierni podziękowali Bogu za Benedykta XVI.

Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek na Placu Świętego Piotra. Po niej Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.

Watykan opublikował testament duchowy Benedykta XVI

W swoim duchowym testamencie Benedykt XVI na początku dziękuje Bogu za nieustanne wsparcie, szczególnie w trudnych momentach życia. Wyraża też wdzięczność rodzicom za dar życia, a ojcu - za przekazanie wiary. Dziękuje też Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczył i przyjaciół, których Bóg postawił na jego drodze życia. Następnie przestrzega wiernych, by się nie dali zwieść fałszywym teoriom naukowym, wymierzonym w wiarę.

Emerytowany papież napisał, że w swojej wieloletniej pracy naukowej był świadkiem upadku tez, które wydawały się niemożliwe do obalenia, a okazały się jedynie hipotezami. Wymienił liberalizm, egzystencjalizm i marksizm. Zakończył słowami: "Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, mimo wad, jest naprawdę Jego ciałem".

Joseph Ratzinger miał 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. W czasie pontyfikatu swojego poprzednika Jana Pawła II był przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary.

Benedykt XVI w Castel Gandolfo, 28 lutego 2013 r.Ostatnie słowa Benedykta XVI. Wypowiedział je w ojczystym języku

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae [ZDJĘCIA]
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl