Benedykt XVI nie żyje. Ostatnie słowa emerytowany papież wypowiedział w ojczystym języku

Ostatnie zdanie przed śmiercią Benedykt XVI wypowiedział po niemiecku. Emerytowany papież zmarł w sobotę, w wieku 95 lat, w swojej rezydencji w Watykanie. Mieszkał tam od chwili abdykacji w 2013 r.

Zdanie, którym Benedykt XVI pożegnał się z doczesnością, cytuje argentyński dziennika "La Nacion". Brzmiały "Jezu, kocham Ciebie" i Joseph Ratzinger wypowiedział je w swoim ojczystym języku - po niemiecku. 

W sobotę wieczorem Biuro Prasowe Watykanu opublikowało testament duchowy Benedykta XVI, który spisał w 2006 roku. Napisał w nim do wiernych: "Bądźcie niewzruszeni w wierze i nie dajcie się omamić".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Watykan opublikował testament duchowy Benedykta XVI

W swoim duchowym testamencie Benedykt XVI na początku dziękuje Bogu za nieustanne wsparcie, szczególnie w trudnych momentach życia. Wyraża też wdzięczność rodzicom za dar życia, a ojcu - za przekazanie wiary. Dziękuje też Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczył i przyjaciół, których Bóg postawił na jego drodze życia. Następnie przestrzega wiernych, by się nie dali zwieść fałszywym teoriom naukowym, wymierzonym w wiarę.

Emerytowany papież napisał, że w swojej wieloletniej pracy naukowej był świadkiem upadku tez, które wydawały się niemożliwe do obalenia, a okazały się jedynie hipotezami. Wymienił liberalizm, egzystencjalizm i marksizm. Zakończył słowami: "Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, mimo wad, jest naprawdę Jego ciałem".

Również w sobotę Watykan podał szczegóły pogrzebu Josepha Ratzingera. Zostanie on pochowany w Grotach Watykańskich. Ceremonia odbędzie się po mszy pogrzebowej 5 stycznia, której będzie przewodniczył papież Franciszek.

Trumna z ciałem Benedykta XVI pozostanie w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich do rana 2 stycznia, a następnie będzie wystawiona w bazylice św. Piotra w Rzymie, by wierni mogli mu oddać hołd.

Benedykt XVI nie żyje. Kondolencje sekretarza stanu USA 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył kondolencje z powodu śmierci papieża Benedykta XVI. "Z powodu odejścia Jego Świątobliwości emerytowanego papieża Benedykta XVI składam najgłębsze kondolencje katolikom całego świata, Stolicy Apostolskiej oraz każdemu, kto został wzbogacony przez jego duchowe przewodnictwo" - napisał Antony Blinken na Twitterze.

Joseph Ratzinger miał 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. W czasie pontyfikatu swojego poprzednik Jana Pawła II był przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: