Rosja atakuje w sylwestra. W Kijowie jedna ofiara śmiertelna, 20 rannych

Jedna ofiara śmiertelna i 20 osób rannych - to wstępny bilans dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów. Rakiety, bądź ich odłamki spadły w kilku dzielnicach ukraińskiej stolicy, m.in. w centralnych rejonach miasta. Rosjanie rakietami atakowali też inne miasta Ukrainy.

Podczas gdy świat wita nowy rok, Rosjanie nie przestają atakować z powietrza ukraińskich miast. Jak poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko, w sobotnim ostrzale zniszczony został budynek mieszkalny w Sołomiance - jednej z centralnych dzielnic ukraińskiej stolicy. Zrujnowany też został hotel w dzielnicy Peczersk - także w centrum miasta. Zniszczonych tam zostało kilka pięter budynku. Jest to obiekt znajdujący się m.in. kilkaset metrów od zabytkowego rzymskokatolickiego kościoła św. Mikołaja. Są doniesienia o uszkodzonych obiektach jeszcze w co najmniej dwóch kwartałach miasta.

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

Ofiara śmiertelna to osoba starsza. Wśród 20 rannych jest m.in. japoński dziennikarz. Duża część zniszczeń to najprawdopodobniej efekt spadających ułamków rakiet. Władze miasta poinformowały, że wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Kijowem 7 rosyjskich rakiet.

Kułeba: Życzą nam szczęśliwego nowego roku. Ale wytrwamy 

Były gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba napisał na Telegramie w osobnym poście po eksplozjach, które wstrząsnęły stolicą: "Terrorystyczne państwo wystrzeliło kilka fal pocisków. Życzą nam szczęśliwego nowego roku. Ale wytrwamy". Jak przekazuje portal Euromaidan, armia rosyjska wystrzeliła pociski Kalibr znad Morza Kaspijskiego. 

Rosjanie rakietami atakowali też Mikołajów na południu kraju - tam rannych zostało co najmniej 6 osób. Z kolei w obwodzie chmielnickim rannych jest 7 cywilów.

Więcej o: