Benedict Cumberbatch - "potomek białych właścicieli plantacji". Barbados nie wyklucza roszczeń

"Każdy potomek białych właścicieli plantacji powinien zapłacić odszkodowanie", w tym hollywoodzki aktor, twierdzi wysoki urzędnik Barbadosu, cytowany przez "The Telagraph" i SkyNews. Media wskazują, że przodek aktora, Joshua Cumberbatch, kupił plantację Cleland na północy wyspy w 1728 roku.

David Commissiong, wysoki urzędnik karaibskiej wyspy, zaangażowany w pracę krajowej komisji ds. napraw, powiedział, że starania o odszkodowanie od Benedicta Cumberbatcha za działania jego przodków są na "najwcześniejszym etapie". Nie wykluczył jednak, że Barbados naprawdę uderzy w rodzinę gwiazdy z roszczeniem za historyczne powiązania z handlem niewolnikami.

Dopiero zaczynamy. Wiele z tej historii dopiero teraz wychodzi na jaw

- mówił Commissiong. Opisywana plantacja praprapra... dziadka Benedicta Cumberbatcha do momentu zniesienia niewolnictwa ponad 100 lat później "domem" dla około 250 niewolników - relacjonuje urzędnik.

Wielokrotnie nominowany i nagradzany aktor wyraził już skruchę z powodu powiązań jego własnej rodziny z niewolnictwem, sugerując, że to był powód, dla którego przyjął rolę Williama Pitta Młodszego w filmie "Głos wolności" ("Amazing Grace", 2006) o zniesieniu niewolnictwa. Zagrał też m.in. w "Zniewolonym" ("12 years a slave", 2013).

Z roszczeniami Barbados zwraca się już np. do posła torysów Richarda Draxa, który odziedziczył na wyspie plantację cukru, założoną w latach dwudziestych XVII wieku.

Zdaniem urzędników nawet rodzina królewska stoi przed perspektywą roszczeń, chociaż podkreślają oni, że nie obwiniają żyjących krewnych za działania ich przodków.

Barbados. Debata o niewolnictwie

Po zniesieniu niewolnictwa właściciele plantacji w całym Imperium Brytyjskim otrzymali zaś odszkodowania od rządu Wielkiej Brytanii za ich likwidację. 

Debata o niewolnictwie toczy się w ostatnich latach szeroko w społecznościach karaibskich. To także wynik uniezależnienia się w ostatnich latach tych ziem od Korony brytyjskiej.  

Sam Barbados to państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, które w latach 1627-1966 roku było kolonią Wielkiej Brytanii. W 1998 roku barbadoska komisja rewizyjna ds. konstytucji zaleciła nadanie krajowi statusu republiki. Królowa Elżbieta II pozostawała jednak formalnie nadal głową tego państwa i dopiero we wrześniu 2020 roku władze Barbadosu zdecydowały o definitywnym rozstaniu z monarchią, "całkowicie porzucając kolonialną przeszłość", jak mówiła późniejsza prezydentka kraju - Sandra Mason.

Barbados stał się republiką w listopadzie 2021 roku.