O której zmarł Benedykt XVI? Polska upamiętniła w południe papieża-seniora

W południe w Krakowie zabrzmiał dzwon "Zygmunt" na Wawelu. W ten sposób Polska upamiętniła papieża-seniora Benedykta XVI, który zmarł w sobotni poranek.

Joseph Ratzinger zmarł w wieku 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc abdykację złym stanem zdrowia. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku.

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

O której zmarł papież-emeryt Benedykt XVI? O której zmarł Jan Paweł II?

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia o godzinie 9:34 w swojej rezydencji w Watykanie. Dzień wcześniej papież-senior koncelebrował mszę świętą w swoim pokoju - watykańskie Biuro Prasowe informowało wówczas, że duchowny jest przytomny i ma kontakt z otoczeniem. Informacje o złym stanie zdrowia Benedykta XVI pojawiły się w środę 28 grudnia - wówczas papież Franciszek zaapelował do wiernych o modlitwę za byłego papieża. 

Przy okazji śmierci Benedykta XVI dużo osób poszukuje informacji na temat godziny śmierci Jana Pawła II. Pochodzący z Polski papież odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych zauważają dość spore podobieństwo w godzinie śmierci obydwu duchownych. 

Joseph Ratzinger Benedykt XVI nie żyje. Papież, który był członkiem Hitlerjugend

Polska upamiętni papieża-seniora Benedykta XVI

Po informacji o śmierci Benedykta XVI na Jasnej Górze odezwały się dzwony. Jak poinformowało sanktuarium, Paulini i pielgrzymi trwają w modlitwie, dziękując za jego posługę Kościołowi.

O godzinie 12:00 odejście Benedykta XVI upamiętnił dzwon "Zygmunt" na Wawelu w Krakowie.

O godzinie 14:00 w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Również na Wawelu, ale o godzinie 18:00, rozpocznie się msza święta w intencji zmarłego, którą poprowadzi arcybiskup Marek Jędraszewski. 

Pogrzeb Jana Pawła II - zdjęcie ilustracyjne Jak wyglądają uroczystości pogrzebowe papieży? Dwie trumny i biały welon

Więcej o: