Jest data pogrzebu Benedykta XVI. Jak będzie wyglądał? Takiej sytuacji nie było przez 2 tys. lat

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia o godz. 9:34. Jego ciało od poniedziałku wystawione zostanie w Bazylice św. Piotra. Pogrzeb z kolei odbędzie się w czwartek 5 stycznia, a przewodniczyć mu będzie papież Franciszek.

Biuro prasowe Watykanu w sobotę 31 grudnia poinformowało, że papież emeryt Benedykt XVI zmarł o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. 

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Benedykt XVI nie żyje. Pogrzeb ma odbyć się "pod znakiem prostoty"

Na razie nie wiele wiadomo o tym, jak będzie wyglądał pogrzeb emerytowanego papieża. Pewne jest jednak, że odbędzie się on w czwartek 5 stycznia o godz. 9:30 pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra - poinformował w sobotę rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni dodał też, że pogrzeb - zgodnie z życzeniem Benedykta XVI - ma odbyć się "pod znakiem prostoty". Ostatnie pożegnanie Josepha Ratzingera ma być "uroczyste, ale skromne". 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Politycy i duchowni żegnają papieża Benedykta XVI Nie żyje Benedykt XVI. "Wybitny teolog", "polityk na światową skalę"

Pogrzeb Benedykta XVI. Takiej sytuacji nie było od 2 tys. lat

Peter Seewald, niemiecki pisarz i dziennikarz oraz biograf Benedykta XVI, w rozmowie z BBC podkreślał, że po raz pierwszy w ciągu 2 tys. lat historii Kościoła katolickiego obecnie urzędujący papież poprowadzi pogrzeb poprzednika. 

Ostatnie pożegnanie papieża zwykle odbywa się zgodnie ze sztywnym protokołem. W przypadku Benedykta XVI wątpliwości stworzył jego status - po abdykacji w 2013 r. został on papieżem-emerytem. Poprzednia abdykacja miała miejsce aż 600 lat wcześniej, dlatego w czasach współczesnych zabrakło gotowych rozwiązań. Papieże, którzy rezygnowali z posługi w przeszłości, nie pozostawali bowiem w Watykanie. 

Benedykt XVI nie żyje Benedykt XVI nie żyje. Co mówił przed ogłoszeniem swojej abdykacji?

Na razie brak informacji o miejscu pochówku Benedykta XVI. Według nieoficjalnych doniesień miał on jednak wskazać je w swoim testamencie. Mowa o krypcie w Grotach Watykańskich - w tym samym miejscu znajdował się grób Jana Pawła II, zanim przeniesiono go do bazyliki św. Piotra. 

Doniesienia te pozwalają przypuszczać, że w testamencie znalazły się też inne szczegóły dotyczące ostatniego pożegnania. Treść dokumentu nie została jeszcze ogłoszona, ale zapewne niebawem się to stanie. Ostateczną decyzję na temat wszystkich szczegółów podejmie jednak papież Franciszek

Więcej informacji o tym, jak zazwyczaj wyglądają pogrzeby papieży, znajdziesz w tekście poniżej:

Pogrzeb Jana Pawła II - zdjęcie ilustracyjne Jak wyglądają uroczystości pogrzebowe papieży? Dwie trumny i biały welon

Więcej o: