Nie żyje Benedykt XVI. Duchowni i politycy żegnają papieża: "Podjął trud oczyszczenia Kościoła", "wybitny teolog"

"Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Przez całe swoje życie ukazywał duchową i intelektualną głębię chrześcijaństwa. Zostawia po sobie wielkie dziedzictwo" - dodał szef rządu Mateusz Morawiecki. Papieża Benedykta XVI żegnają duchowni, politycy i wierni.

Benedykt XVI nie żyje. Były papież ustąpił ze stanowiska 28 lutego 2013 roku. Tłumaczył wtedy wiernym, że ze względu na wiek nie jest w stanie dłużej wypełniać obowiązków papieskich. Był pierwszym papieżem od XIII wieku, który zrezygnował z urzędu.

Żegnają go politycy, historycy, wierni i duchowni.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jako 'niemiecki #papież, #BenedyktXVI był szczególnym przywódcą kościoła dla wielu, nie tylko w tym kraju. Świat traci mentora Kościoła katolickiego, osobowość kłótliwą i mądrego teologa. Moje myśli są z papieżem Franciszkiem 

- napisał Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Benedykt XVI był gigantem wiary i rozumu. Człowiekiem zakochanym w Panu, który oddał swoje życie  służbie Kościoła powszechnego i przemawiał i będzie przemawiał do serc i umysłów ludzi duchowych, z kulturowej i intelektualnej głębi jego Magisterium. Chrześcijanin, pasterz, teolog: wielki człowiek, którego historia nie zapomni

- pisze premierka Włoch Giorgia Meloni. 

Myślami kieruję się do katolików we Francji i na całym świecie, pogrążonych w żałobie po odejściu Jego Świątobliwości Benedykta XVI, który całą duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata 

- dodaje prezydent Francji Emmanuel Macron. 

 Jestem zasmucony wiadomością o śmierci papieża emeryta Benedykta XVI. Był on wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem zarówno dla katolików, jak i niekatolików w całym naszym kraju. Myślami jestem z katolikami w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

- pisze premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

"Benedykt XVI był postacią historyczną i niepozbawionym kontrowersji intelektualistą. Ale dzisiaj wspominamy go jako człowieka" - pisze niemiecki polityk Christian Lindner, lider Wolnej Partii Demokratycznej.

"Odszedł do Domu Ojca śp. Benedykt XVI, wybitny teolog, gorliwy i skromny pracownik Winnicy Pańskiej. Jako prefekt KNW był wiernym współpracownikiem #JanPawełII, ale jako papież korygował wiele spraw. Podjął trud oczyszczenia KK, odwołał wielu biskupów, w tym abp Wielgusa. R.I.P." - zwraca uwagę ks. Isakowicz-Zaleski.

"'Tylko miłość nas uszczęśliwia, ponieważ żyjemy w relacji i żyjemy, aby kochać i być kochanymi' - mawiał papież Benedykt XVI. Dziękuję za Twoje kapłaństwo, Tato. Idziesz w miłosne objęcia Ojca, Syna i Ducha Świętego - Trójjedynego Boga, który jest miłością, radością i pokojem" - tak byłą głowę kościoła żegna ks. Fr. Stephen Schultz z parafii w Wirginii.

"Dziś długą pielgrzymkę do domu Ojca zakończył papież Benedykt XVI – jeden z największych teologów naszych czasów. Przez całe swoje życie ukazywał duchową i intelektualną głębię chrześcijaństwa. Zostawia po sobie wielkie dziedzictwo – obyśmy umieli je kontynuować" - komentuje premier Mateusz Morawiecki

"Prezydent Andrzej Duda napisał, że Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. "Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P" - napisał prezydent na Twitterze.

"Papież Benedykt XVI był wielkim świadkiem XX wieku, wybitnym myślicielem, teologiem i politykiem na światową skalę. Jego dzieło pozostaje częścią także naszej, polskiej historii ostatnich stu lat. RIP" - dodaje poseł i historyk Paweł Kowal.  

"Benedykt XVI - wybitny teolog, papież, który zrewolucjinowzowal Kościół decyzją o abdykacji. Ale przegrał z Kurią Rzymską. Jego śmierć to symboliczny koniec epoki, jeden z końców XX wieku" - pisze dziennikarz Michał Szułdrzyński.

"Zamarł nasz ukochany Papież Benedykt XVI. Panie świeć nad jego duszą" - pisze poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Benedykt XVI nie żyje

Zdrowie Benedykta XVI pogarszało się od kilku lat. W liście z 2018 roku, który na początku lutego przesłał do dziennika "Corriere Dell Sera", napisał, że jest "w ostatniej fazie życia".

Mogę tylko powiedzieć, że moje ciało jest coraz słabsze, ale myślami pielgrzymuję już do domu

- napisał.

Z kolei 23 października 2020 roku osobisty sekretarz emerytowanego papieża abp Georg Ganswein przekazał: "Papież Benedykt XVI jest jak świeczka, która powoli i spokojnie gaśnie". Poprosił też o modlitwę.

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat

Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miejscowości Marktl w Niemczech. Jego ojciec był wiejskim żandarmem w randze komisarza, matka kucharką. Benedykt XVI miał starszą siostrę, Marię (zm. w 1991 r.) oraz starszego brata, Georga (ur. 1924).

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1951 roku. W latach 1977-2005 Joseph Ratzinger pełnił funkcję kardynała. Od 1981 do 2005 roku był prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej o życiorysie papieża-emeryta przeczytasz w tym tekście >> 16 kwietnia 2023 r. Benedykt XVI obchodziłby 96. urodziny.

Benedykt XVI nie żyje. Były papież miał 93 lata Benedykt XVI nie żyje. Papież zmarł w wieku 95 lat

Więcej o: