Wielka Brytania: odnaleziono zaginiony portret pamięciowy Kuby Rozpruwacza. Wyryto go na drewnianej lasce

W archiwach brytyjskiej policji odnaleziono drewnianą laskę z XIX w., na której rękojeści znajduje się twarz Kuby Rozpruwacza, mordercy kobiet. Laska należała do detektywa, który próbował dopaść przestępcę.

Laskę odnaleźli pracownicy przeszukujący archiwum w siedzibie głównej College of Policing w Ryton (instytucja zajmuje się m.in. szkoleniami dla policjantów) - podaje portal Mirror.co.uk. Przedmiot od kilku lat uważany był za zaginiony.

Laska należała do Fredericka Abberline'a, detektywa Scotland Yardu, który próbował schwytać Kubę Rozpruwacza. Funkcjonariusz został odsunięty od sprawy w 1889 r.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Wizerunek wyryty na rękojeści to jedyny znany portret pamięciowy Kuby Rozpruwacza, którego tożsamość od ponad stu lat pozostaje tajemnicą" - wskazuje Mirror.co.uk.

Zobacz wideo Rozmowa policjantki z oszustem, który próbował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty

Tak wyglądał Kuba Rozpruwacz? Jest portret pamięciowy

- Znalezienie tej laski było dla nas ekscytującym momentem - komentuje w rozmowie z dziennikiem pracownik College of Policing Antony Cash.

Jak podkreślił Cash, śledztwa ws. zabójstw dokonywanych przez Kuby Rozpruwacza doprowadziły do postępu w kryminalistyce. - Policja zaczęła eksperymentować i opracowywać nowe techniki, takie jak zabezpieczanie miejsc zbrodni, tworzenie profili i fotografowanie - wyliczał.

Kubą Rozpruwaczem nazywano w mediach mordercę, który popełniał przestępstwa w londyńskiej dzielnicy Whitechapel jesienią 1888 r. Przypisuje się mu zabicie co najmniej pięciu kobiet - Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: