Pakistan: sąd uwolnił gwałciciela. Rada starszych nakazała jego ofierze wziąć z nim ślub

Sąd w Peszawarze na północy Pakistanu zdecydował o zwolnieniu z więzienia 23-letniego mężczyzny skazanego za gwałt na 36-letniej kobiecie. W grudniu przestępca i kobieta, która doświadczyła gwałtu, zawarli związek małżeński. Nakazała to dżirga, czyli rada starszych mężczyzn podejmujących decyzje na podstawie prawa Szariatu.

W maju 23-letni mężczyzna został skazany na dożywocie za zgwałcenie 36-latki. Jak podaje CNN, do przestępstwa doszło dwa lata wcześniej w Dystrykcie Swat w prowincji Chajber Pasztunchwa.

W następstwie gwałtu kobieta urodziła dziecko.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dżirga, lokalna rada starszych mężczyzn, doprowadziła jednak do zawarcia pozasądowej ugody. W jej następstwie kobieta i sprawca gwałtu zawarli w grudniu związek małżeński. W efekcie w poniedziałek sąd w Peszawarze zdecydował o uwolnieniu mężczyzny.

"Swat to głównie wiejski i konserwatywny dystrykt, w którym dominują głęboko zakorzenione, często brutalne postawy patriarchalne i mizoginistyczne" - wskazuje CNN.

Zobacz wideo Karnowski o Gowinie: Dokonał honorowego wyjścia. To przykład godny pochwały w polityce

Pakistan. Mężczyzna skazany za gwałt wychodzi na wolność

Działacze Komisji ds. Praw Człowieka w Pakistanie (HRCP) przekazali, że są "zbulwersowani" decyzją ławy przysięgłych o uniewinnieniu mężczyzny.

"Uniewinnienie zostało ogłoszone na podstawie 'kompromisowego' małżeństwa. Gwałt jest przestępstwem, w przypadku którego nie można stosować ugody i kompromisu. Wyrok jest zatem rażącym naruszeniem prawa i pomyłką sądową" - czytamy w komunikacie.

Pakistan. Demonstracje po tym, jak kobieta została zgwałcona na oczach dzieci Zgwałcili kobietę na oczach dzieci. Szef policji: Mogła jechać inną drogą

Organizacja zaapelowała do władz Pakistanu o zaskarżenie orzeczenia.

Według HRCP tylko w ubiegłym roku ponad 5,2 tys. zgłosiło gwałt w Pakistanie. To jednak oficjalne dane. Zdaniem działaczy liczba takich przestępstw w rzeczywistości jest o wiele wyższa.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: