W początkowej części wideokonferencji obu przywódców, która była transmitowana przez telewizję państwową, Putin oświadczył, że oczekuje Xi w Moskwie wiosną przyszłego roku. - Wizyta pokaże światu bliskość stosunków rosyjsko-chińskich - dodał.
Podczas swojej około ośmiominutowej wypowiedzi Putin powiedział, że stosunki rosyjsko-chińskie zyskują na znaczeniu jako czynnik stabilizujący. Dodał, że ma zamiar pogłębić współpracę wojskową pomiędzy dwoma państwami.
Xi Jinping przemawiał cztery raz krócej. Przywódca Chin zadeklarował skłonność do zacieśnienia strategicznej współpracy z Rosją w kontekście, jak to określił "trudnej sytuacji na świecie".
Chiny zapowiadają pogłębienie strategicznych relacji z Rosją. W wystąpieniu podsumowującym mijający rok i analizującym możliwy rozwój wypadków w 2023 roku szef chińskiej dyplomacji Ji Wang podkreślił, że Pekin i Moskwę łączy "wszechstronne partnerstwo strategiczne", a w 2022 roku udało się pogłębić "dobrosąsiedzkie stosunki, przyjaźń i współpracę" między oboma krajami.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Wang wskazał, że wkrótce handel dwustronny przebije wartość 200 mld dolarów, a coraz większą rolę w nim gra chińska waluta, wypierająca waluty zachodnie. Chiny mocno inwestują w połączenia graniczne z Rosją, w tym w wielki projekt stworzenia korytarza transportowego z Chin przez Mongolię do Rosji.
Wang stwierdził, że oba kraje "niezłomnie dążą do wielobiegunowości i większej demokracji w stosunkach międzynarodowych" a stosunki między nimi "są odporne na zmiany w środowisku międzynarodowym". Według szefa chińskiej dyplomacji, w 2023 roku współpraca z Rosją będzie dalej rozwijana, a "w odniesieniu do kryzysu ukraińskiego Chiny konsekwentnie są obiektywne i bezstronne, nie faworyzując jednej czy drugiej strony".
Jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę przywódcy Rosji i Chin ogłosili strategiczne partnerstwo "bez ograniczeń", jednak do tej pory nie przerodziło się ono w otwarte wsparcie działań militarnych Rosji.
Chiny korzystają z osłabiającej się pozycji Moskwy w regionie, m.in. umacniając się w Azji Środkowej, szczególnie w Kazachstanie, pozującym na państwo, które chce balansować między swoim starym patronem - Rosją a znacznie więcej w nie inwestującym i mogącym zaoferować realne gwarancje bezpieczeństwa Pekinem.
Jednocześnie sankcje, w tym wycofanie się z Rosji wielu przedsiębiorstw z Europy czy USA, powodują, że Rosjanie szukają towarów, które mogą zastąpić te zachodnie. Rośnie import towarów z Chin, a także eksport rosyjskiej ropy i innych surowców do Chin.