Toksyczna substancja w syropie na kaszel - nie żyje 18 dzieci z Uzbekistanu. Podobny przypadek w Gambii

W Uzbekistanie zmarło 18 dzieci, które wcześniej spożyły skażony syrop na kaszel wyprodukowany w Indiach. W produkcie wykryto toksyczną substancję. Wcześniej występowanie glikolu etylenowego wykryto w syropach w Gambii i Indonezji - wówczas zmarło kolejno 69 i 99 dzieci.

W Uzbekistanie - na skutek spożycia syropu na kaszel wyprodukowanego w Indiach - zmarło 18 dzieci. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia tego kraju, chodzi o lek Doc-1 Max, którego producentem jest firma Marion Biotech z siedzibą w Noida w północnych Indiach. W sprawie tej rozpoczęło się śledztwo, w którym udział bierze także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Zobacz wideo Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Uzbekistan. 18 dzieci zmarło po zażyciu syropu na kaszel. Winny znów glikol etylenowy

Z ustaleń resortu zdrowia Uzbekistanu wynika, że w jednej partii syropu wykryto toksyczną substancję - glikol etylenowy - który ma być odpowiedzialny za serię zgonów u dzieci. Po wykryciu niebezpiecznego związku w leku, wycofano produkty tej firmy - zarówno syropy, jak i tabletki, ze wszystkich krajowych aptek. WHO bierze też pod uwagę, że do śmierci dzieci mogło doprowadzić przekroczenie dawki syropu lub przyjmowanie go bez recepty i zaleceń lekarskich. 

"Syropy na kaszel Made in India wydają się śmiertelnie niebezpieczne. Najpierw nastąpiła śmierć 70 dzieci w Gambii, a teraz zmarło 18 dzieci w Uzbekistanie. Modi Sarkar musi przestać chwalić się, że Indie są apteką dla świata i podjąć najsurowsze działania" - napisał na Twitterze członek Indyjskiego Kongresu Narodowego Jairam Ramesh.

WHO wspiera śledztwo w Uzbekistanie i łączy tę sytuację z podobnym zdarzeniem, które miało miejsce w październiku w Gambii. Wówczas w kilku syropach wykryto "niedopuszczalne stężenia" glikolu dietylenowego i etylenowego. Substancje te znajdowały się w lekach: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup wytwarzanych przez Maiden Pharmaceuticals Ltd z New Delhi w Indiach. Wówczas zmarło co najmniej 69 dzieci. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Syrop na kaszel (zdjęcie ilustracyjne) 69 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Winny importowany syrop?

Niedługo potem władze Indonezji poinformowały o 206 przypadkach ostrego uszkodzenia nerek u dzieci. 99 małych pacjentów zmarło. Ministerstwo Zdrowia tego kraju poprosiło lekarzy, by tymczasowo przestali przepisywać płyny i syropy do czasu zakończenia dochodzenia. Jak zapewniały tamtejsze władze, w kraju nie były dostępne produkty, które doprowadziły do śmierci dzieci w Gambii. 

Syrop na kaszel (zdjęcie ilustracyjne) 99 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Znów winny syrop na kaszel?

Więcej o: