Bloomberg: Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley

Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie gąsienicowych bojowych wozów piechoty M2 Bradley - podał Bloomberg. Agencja dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Jak podaje Bloomberg, rząd USA rozważa wysłanie na Ukrainę wozów bojowych Bradley w ramach kolejnego pakietu wsparcia wojskowego. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Agencja przypomina, że Kijów od dłuższego czasu prosi o dostarczenie tego rodzaju sprzętu. Wozy Bradley i czołgi Abrams mają znajdować się na ukraińskiej "liście życzeń". 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Bloomberg: Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley

Zdaniem byłego analityka budżetu obronnego Białego Domu, Marka Kanchiana pojazdy Bradley zapewniłyby znaczące wzmocnienie dla ukraińskich wojsk lądowych, ponieważ "są to w zasadzie lekkie czołgi".

- W przeciwieństwie do wcześniej dostarczanych M113, Bradley jest silnie uzbrojony w potężne działo 25 mm i wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Stany Zjednoczone mają wiele Bradleyów, choć niektóre są przestarzałe i wymagają modernizacji - mówił analityk, który obecnie pracuje dla Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Kanchian dodał, że mogą minąć miesiące, zanim sprzęt bojowy trafiłby do ukraińskiej armii. Zaznaczył, że konieczne byłoby przeszkolenie załóg tych pojazdów, a także personelu odpowiedzialnego za ich utrzymanie.

Według emerytowanego generała Davida Perkinsa pojazdy Bradley byłyby godnym rywalem dla rosyjskich BWP i czołgów T-72.

Waszyngton przekaże Ukrainie systemy Patriot

Przypomnijmy, prezydent Joe Biden potwierdził w Waszyngtonie, że Ukraina dostanie od Stanów Zjednoczonych zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Jest to część nowego pakietu pomocowego dla Kijowa o wartości niemal dwóch miliardów dolarów.

- Zawiera on zarówno potrzebny Ukrainie sprzęt, jak i kontrakty na dostawy amunicji, której Ukraina będzie potrzebować w przyszłości dla swojej artylerii, czołgów i wyrzutni rakiet. W pakiecie znajdzie się bateria rakiet Patriot - mówił Joe Biden podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA.

Stany Zjednoczone mają też przeszkolić ukraińskich żołnierzy z obsługi systemów. Joe Biden ogłosił też, że Waszyngton przeznaczył właśnie 374 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Czym są wozy Bradley M2

Wóz M2 Bradley jest produkowany w USA od 1980 roku. Jest przeznaczony do wsparcia czołgów. Bradley służy do przewożenia piechoty, zapewniając jej zabezpieczenie przed pociskami broni ręcznej oraz wsparcie, gdy przystępuje ona do działania poza pojazdem.

Więcej o: