Benedyktem XVI zajmuje się jego osobisty lekarz. Emerytowany papież odmówił przewiezienia do szpitala

Przy Benedykcie XVI czuwa jego osobisty lekarz i cztery zakonnice. To najnowsze wiadomości, które napływają z Watykanu. Wcześniej w czwartek dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni informował, że emerytowany papież jest w "stanie ciężkim, ale stabilnym".

W krótkiej nocie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej czytamy, że Benedykt XVI wypoczął minionej nocy, jest całkowicie przytomny i pozostaje w kontakcie z otoczeniem. "Jego stan jest ciężki, ale stabilny" - zastrzegł Matteo Bruni.

Benedykt XVI, który mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, na stałe jest pod opieką pielęgniarza i czterech świeckich zakonnic ze stowarzyszenia Memores Domini. Kobiety dbają również o insygnia papieskie, m.in. o jego pierścień i różaniec. Czuwa przy nim również osobisty lekarz Patrizio Polisca, który towarzyszył mu wcześniej podczas papieskich wizyt zagranicznych - informuje kanał Rome Reports na platformie YouTube.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Benedykt XVI w "ciężkim, ale stabilnym stanie"

Przy emerytowanym papieżu czuwa także jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein, który odprawia z nim msze, prowadzi korespondencję w jego imieniu i jest prefektem Domu Papieskiego.

"La Repubblica" informuje w czwartek, że Benedykt XVI "jest niezwykle pogodny, przebywa w sypialni na pierwszym piętrze dawnego klasztoru, ma na sobie koszulę, a kiedy koncelebruje mszę św., ma na sobie stułę, którą mu przewieszono przez ramię". Papież miał odmówić przewiezienia do szpitala. 

W środę "National Catholic Register", powołując się na źródło w Watykanie, podał, że Benedykt XVI cierpi na zaostrzoną niewydolność nerek, która "pogorszyła się w ciągu ostatnich kilku godzin". Sześć tygodni temu 95-letni papież emeryt przeszedł zabieg związany ze zmianą rozrusznika serca, "aby uregulować bicie serca". Źródło podkreśla, że nie ma to związku z niewydolnością nerek. Ratzinger jakiś czas temu stracił głos i częściowo także wzrok.

Watykan podał, że w piątek po południu w bazylice św. Jana na Lateranie odprawiona zostanie msza św. za Benedykta XVI. Stan jego zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu w środę rano. Podczas audiencji ogólnej Franciszek poinformował o tym wiernych, prosząc o modlitwę. Po audiencji odwiedził Benedykta XVI w jego rezydencji Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

Jak podają media, ostatni raz papież emeryt był aktywny publicznie 1 grudnia, gdy przyjął kilku teologów, laureatów dorocznej nagrody imienia Josepha Ratzingera. Przed świętami Bożego Narodzenia sekretarz Benedykta XVI, biskup Georg Gänswein, przekazał, że duchowny ma kłopoty z oddychaniem. 

Do modlitwy za Benedykta XVI wzywa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. "Bardzo proszę wszystkich wierzących w Polsce o modlitwę za papieża seniora Benedykta XVI. Niech Pan da mu siłę i moc w tym trudnym czasie cierpienia i choroby" - napisał na Twitterze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: