Niebezpieczne manewry Chińczyków. Odrzutowiec kilka metrów od amerykańskiego samolotu wojskowego

Nad Morzem Południowochińskim doszło do niebezpiecznego manewru chińskiego samolotu wojskowego. Maszyna zbliżyła się na odległość zaledwie sześciu metrów do jednostki sił powietrznych USA i zmusiła go do manewrów wymijających.

Wiadomość o zdarzeniu nad Morzem Południowochińskim podało w czwartek dowództwo Stanów Zjednoczonych. W oświadczeniu, które cytuje Reuters, czytamy, że do zdarzenia doszło 21 grudnia.

Chiński samolot wojskowy znalazł się w odległości sześciu metrów od samolotu amerykańskich sił powietrznych i zmusił go do podjęcia manewrów wymijających, by uniknąć zderzenia.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Amerykańskie wojsko dodało, że w incydencie uczestniczyły myśliwiec J-11 chińskiej marynarki wojennej i samolot Boeing RC-135 sił powietrznych USA. J-11 to licencjonowana wersja rosyjskiego myśliwca  Su-27 zbudowanego przez chińskiego producenta samolotów Shenyang. Maszyna odbyła pierwszy lot w 1998 roku.

Chiny wysłały 71 samolotów bojowych i okręty wojenne w rejon Tajwanu

W poniedziałek informowaliśmy, o tym, że Chiny wysłały 71 samolotów bojowych i siedem okrętów bojowych w rejon Tajwanu - podało tajwańskie ministerstwo obrony. Chińskie władze twierdzą, że była to odpowiedź na "prowokację" ze strony Tajpej i Waszyngtonu.

Cytowane przez AP tajwańskie ministerstwo obrony podaje, że między godziną 6 rano w niedzielę, a 6 rano w poniedziałek, 47 chińskich samolotów przekroczyło linię w Cieśninie Tajwańskiej, która stanowi nieoficjalną granicę i przez wiele lat była akceptowana po obu stronach. Łącznie do Tajwanu zbliżyło się 71 samolotów i siedem okrętów. Wśród nich były m.in. myśliwce J-16, myśliwce Su-30 oraz drony.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: