Zaniepokojenie stanem zdrowia Benedykta XVI. Co stanie się w razie jego śmierci?

Doniesienia na temat złego stanu zdrowia Benedykta XVI wywołują pytania o to, co stanie się w razie jego śmierci - pisze AP. Agencja opisuje, jak mogą wyglądać uroczystości uhonorowania emerytowanego papieża.

AP zwraca uwagę, że Watykan ma szczegółowo opisane procedury i rytuały na wypadek śmierci papieża. Podobnych wytycznych nie ma na wypadek śmierci emerytowanego papieża. "Jedyną pewną rzeczą jest to, że najważniejszy rytuał następujący po śmierci papieża - konklawe w celu wybrania nowego - nie nastąpi" - podkreśla AP.

Zobacz wideo Para Prezydencka złożyła życzenia świąteczne. "Mijający rok znów nie należał do łatwych"

Agencja podaje, że większość ekspertów zajmujących się Kościołem zakłada, iż rytuały pogrzebowe Benedykta XVI będą zbliżone do tych, które odbywają się po śmierci emerytowanego biskupa Rzymu. AP wymienia tu pogrzeb w Bazylice św. Piotra lub na Placu św. Piotra, któremu przewodzić będzie papież Franciszek.

- Pogrzeb emerytowanego papieża jest pogrzebem emerytowanego biskupa Rzymu - mówi historyk Kościoła Alberto Melloni. Jak dodaje, sytuacja nie jest zupełnie bezprecedensowa, ponieważ diecezje na całym świecie mają wytyczne co do tego, jak uhonorować emerytowanego biskupa po śmierci.

Papież Franciszek z papieżem-emerytem Benedyktem XVI (zdj. ilustracyjne) Benedykt XVI zastąpił Jana Pawła II. Dlaczego abdykował w 2013 roku?

Wytyczne zostały zawarte w księdze obrzędowej Rytuał Rzymski. AP zwraca jednak uwagę, że Benedykt XVI był również głową państwa, należy się więc spodziewać większej rangi uroczystości i delegacji z całego świata. Prawdopodobnie, jak czytamy, ciało Benedykta przed pogrzebem przez kilka dni leżałoby w bazylice. 

Watykan o stanie zdrowia Benedykta XVI

Biuro Prasowe Watykanu poinformowało w środę przed południem, że stan zdrowia 95-letniego Benedykta XVI się pogorszył, głównie z powodu zaawansowanego wieku. Przekazano, że sytuacja jest pod kontrolą, a papież senior znajduje się pod opieką lekarzy. 

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji ogólnej udał się do dawnego klasztoru Mater Ecclesiae na terenie Watykanu, gdzie mieszka Benedykt XVI.

Abp Stanisław Gądecki: Niech Pan da mu siłę

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, wezwał wiernych do modlitwy za Benedykta XVI. "Bardzo proszę wszystkich wierzących w Polsce o modlitwę za papieża seniora Benedykta XVI. Niech Pan da mu siłę i moc w tym trudnym czasie cierpienia i choroby" - napisał arcybiskup Gądecki na Twitterze.

Do modlitwy za papieża seniora wezwał też były prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pochodzący z Gwinei kardynał Robert Sarah. "W tych trudnych i poważnych chwilach zjednoczmy się w żarliwej modlitwie za naszego drogiego Papieża Emeryta" - napisał kardynał. 

Papież Franciszek Franciszek odwiedził Benedykta XVI. Media o możliwym celu wizyty

Więcej o: