Benedykt XVI zastąpił Jana Pawła II. Dlaczego abdykował w 2013 roku?

Benedykt XVI abdykował w 2013 roku, po niecałych ośmiu latach posługi w Watykanie. - Były mniejsze lub większe trudności, ale było też wiele łask - podsumował swój pontyfikat. Co było powodem rezygnacji?

Franciszek w środę (28 grudnia) przekazał, że papież-emeryt jest ciężko chory. Poprosił wiernych o "specjalną modlitwę" za swojego poprzednika. Benedykt XVI, a właściwie Joseph Ratzinger, ma 95 lat. Abdykował w 2013 roku, zaraz po tym, jak konklawe wybrało Jorge Mario Bergoglio.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Dlaczego Benedykt XVI abdykował w 2013 roku?

Benedykt XVI ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 o godzinie 20.00. Swoją decyzję motywował zdrowiem. Stwierdził, że stolica Piotrowa potrzebuje pełnego sił człowieka, który przeprowadzi Kościół przez trudny czas. Papież-emeryt miał wówczas 86 lat. 

- Moja decyzja o rezygnacji z dalszego pełnienia posługi spowodowana była świadomością, że nie jestem w stanie podjąć trudnej pielgrzymki do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. [...] Od początku byłem świadomy moich ograniczeń i przyjąłem wybór, tak jak zawsze starałem się czynić w moim życiu, w duchu posłuszeństwa. Potem były mniejsze lub większe trudności pontyfikatu, ale było też wiele łask - mówił w wywiadzie opublikowanym na łamach dziennika "La Repubblica" w 2016 roku.

Od prawie dziesięciu lat papież-emeryt mieszka w Watykanie w byłym klasztorze Mater Ecclesiae. Towarzyszy mu jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein. Decyzja o ustąpieniu ze stanowiska czyni Benedykta XVI pierwszym papieżem opuszczającym urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku.

Benedykt XVINiemiecki duchowny o stanie Benedykta XVI: Sytuacja jest bardzo poważna

Przypomnijmy, Benedykt XVI został papieżem po śmierci Jana Pawła II, czyli Karola Wojtyły, który zmarł w 2005 roku. 

Watykan. "Sytuacja jest obecnie pod kontrolą"

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w odpowiedzi na pytania o stan zdrowia Benedykta XVI poinformował, że do jego pogorszenia doszło w ciągu ostatnich kilku godzin, głównie z powodu zaawansowanego wieku. Dodał, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą, a papież-emeryt znajduje się pod opieką lekarzy.

Przypomnijmy, papież porusza się na wózku inwalidzkim. Na początku 2022 roku przewodniczący zarządu Fundacji Josepha Ratzingera - o. Federico Lombardi - wyznał, że Benedykt XVI jest w stanie samodzielnie zrobić tylko kilka kroków. Ponadto duchowny cierpi na neuralgię nerwu trójdzielnego, ma wszczepiony rozrusznik serca i poważne problemy z mową.

Papież FranciszekPapież o szczegółach swojej rezygnacji. Wyznał, że podpisał już dokument

Więcej o: