Była sekretarka KL Stutthof złożyła apelację. Wcześniej skazano ją na dwa lata więzienia w zawieszeniu

Była sekretarka KL Stutthof Irmgard Furchner złożyła apelację od wyroku skazującego za służbę w obozie koncentracyjnym Stutthof. Orzeczenie wydał w zeszłym tygodniu sąd w Itzehoe w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn.

Była sekretarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof została skazana w ubiegłym tygodniu na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Niemieccy sędziowie uznali 97-letnią Irmgard Furchner za winną pomocnictwa w popełnieniu 10 505 zabójstw i pięciu usiłowań zabójstwa. 

Kobieta odwołała się od wyroku. Apelację złożył również pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Teraz niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości sprawdzi, czy wyrok został wydany zgodnie z prawem i procedurami.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sąd w Itzehoe zaznacza, że apelacja zostanie uznana tylko wtedy, jeśli orzeczenie oparto na odpowiednich przepisach. Nie dojdzie do ponownej analizy dowodów.

Irmgard F. Była sekretarka KL Stutthof winna. Dwa lata w zawieszeniu

W akcie oskarżenia prokuratorzy napisali, że jako sekretarka obozowa w latach 1943-1945 Irmgard Furchner brała świadomy udział w "okrutnym i nikczemnym morderstwie" popełnionym na więźniach. Była sekretarka była sądzona według przepisów dla nieletnich, ponieważ w chwili popełnienia zarzucanych jej czynów miała 18 lat.

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość paktu senackiego?

Niemcy. Irmgard Furchner złożyła apelację

Między czerwcem 1943 a majem 1945 roku Irmgard Furchner służyła jako sekretarka komendanta obozu Stutthof Paula Wernera Hoppego, zajmując się jego korespondencją. W tym samym czasie jej mąż SS-man również służył w obozie.

Proces rozpoczął się we wrześniu zeszłego roku. Zanim została doprowadzona przed sąd, oskarżona kobieta próbowała uniknąć odpowiedzialności i wyjechała z Itzehoe. Zatrzymano ją w nieodległym Hamburgu. Podczas procesu wyraziła skruchę.

Muzeum Stutthof w Sztutowie, były obóz koncentracyjny Niemcy. 96-letnia była sekretarka obozu Stutthof uciekła w dniu procesu

Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej. Niemcy zamordowali blisko 65 000 więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: