Ukraina. Alarm przeciwlotniczy w całym kraju. Na Krymie Rosjanie szykują się do wojny

Na terytorium Ukrainy ogłoszono w środę alarm przeciwlotniczy na dużą skalę. Jak podaje agencja Unian ma to związek ze startem rosyjskich samolotów z lotnisk wojskowych na terytorium Białorusi.
Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Ukraińska agencja Unian podała, że w środę przed południem zarejestrowano start rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania A-50 z lotniska w Maczuliszczach na Białorusi oraz myśliwca z lotniska w Baranowiczach.

W Maczuliszczach odnotowano również start MIG-31K. Tego rodzaje myśliwce mogą przenosić hipersoniczne pociski Kinżał obejmujące zasięgiem cały kraj. Ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie przechwycić tego rodzaju rakiet.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Dlatego tak często ogłaszany jest alarm przeciwlotniczy w całym kraju" - przekazał sztab generalny ukraińskiej armii.

Wojna w Ukrainie. Rosja szykuje się do wojny na Krymie

Na okupowanym Krymie Rosjanie szykują się do ukraińskiej ofensywy. Niepokój agresora spowodowany jest ewakuacją prawego brzegu Dniepru. Przystąpiono do budowy fortyfikacji inżynieryjnych - budowana jest linia obronna z okopów, instalacji przeciwpancernych i pól minowych.

Lokalna władza okupacyjna informuje w komunikacie, że podjęte działania fortyfikacyjne stanowią "praktyczne i kompleksowe zajęcia na skalę jednostki wojskowej, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w codziennej działalności wojsk".

Obawiając się lądowania ukraińskiego desantu, rosyjscy okupanci budują bariery przybrzeżne na plaży w pobliżu wsi Mołoknoje w rejonie Saki w zachodniej części półwyspu. Pojawiły się tam również tak zwane "smocze zęby" - betonowe piramidy zatrzymujące ciężki sprzęt. Tablice ostrzegawcze o zaminowaniu terenu pojawiły się w okolicach jeziora Słone - w pobliżu znajdują się rosyjskie obiekty wojskowe.

To właśnie w tej części półwyspu znajduje się lotnisko wojskowe we wsi Nowofedorowka, na którym latem miała miejsce seria eksplozji.

Ukraina. Rosjanie od początku inwazji uszkodzili ponad 700 obiektów energetycznych

Rosja od początku inwazji uszkodziła 702 obiekty krytycznej infrastruktury - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Jewgienij Enin. Chodzi przede wszystkim o stacje energetyczne, gazociągi i mosty.

Rosjanie za pomocą artylerii, lotnictwa i rakiet uderzają w obiekty cywilne, pozbawiając Ukraińców prądu, ogrzewania i wody pitnej. Takie działania zostały uznane przez międzynarodową społeczność za zbrodnie wojenne.

Według wiceszefa ukraińskiego MSW Jewgienija Enina, od początku inwazji Rosjanie zniszczyli 35 tys. obiektów zapewniających ludności cywilnej podstawowe warunki bytowe. W ostatnich dniach rosyjskie ataki osłabły, ale Kijów ostrzega, że wróg może uderzyć w okresie świąt noworocznych.

Więcej o: