Groźna bakteria atakuje w Wielkiej Brytanii. Z powodu powikłań zmarły 94 osoby

W obliczu wysokiego poziomu trzech infekcji wirusowych - COVID-19, grypy i RSV - narastają obawy związane z bakterią, która może powodować poważne choroby, zwłaszcza u dzieci. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że śledzi "możliwy wzrost liczby inwazyjnych paciorkowców grupy A". Co najmniej 94 osoby w Wielkiej Brytanii zmarły z powodu powikłań powodowanych zakażeniem tą bakterią.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, wzrost liczby paciorkowców A odnotowano również we Francji, Irlandii, Holandii i Szwecji.

Dr Andrew Pekosz, wirusolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, stwierdził, że w Stanach Zjednoczonych jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy zobaczymy "dużą epidemię". Ostrzegł, że może to być problem, jeśli rzeczywiście widzimy wzrost infekcji bakteryjnej w tym samym czasie, gdy zmagamy się z wirusową "tripledemią".

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodał, że infekcje wirusowe mogą czasami prowadzić do infekcji bakteryjnych, więc wzrost zachorowań nie jest całkowicie niezwiązany z innymi rodzajami chorób, które widzimy.

Eksperci ostrzegają przed bakterią. Jest niebezpieczna szczególnie dla dzieci

Jak informuje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) infekcją paciorkowców są szczególnie narażone dzieci.

Paciorkowiec może czasami prowadzić do poważniejszej choroby, takiej jak szkarlatyna. W rzadkich przypadkach paciorkowiec A może również powodować martwicze zapalenie powięzi i zespół wstrząsu toksycznego paciorkowcowego, które są niezwykle niebezpieczne, a nawet mogą prowadzić do śmierci.

Rośnie liczba zachorowań na grypę i RSV

Polskie Ministerstwo Zdrowia nie informowało o zwiększonej liczbie przypadków inwazyjnej formy paciorkowca z grupy A. Jednak w naszym kraju odnotowano wzrost liczby zachorowań na grypę i RSV.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że pomiędzy 16 a 22 grudnia odnotowano 279 tys. zakażeń wirusem grypy.

Gość Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że prawie połowa z tych osób to dzieci poniżej 14. roku życia. W szpitalach przebywa z powodu grypy ponad 1,6 tys. osób, w tym na oddziałach kardiologicznych, ponieważ wirus daje także objawy sercowe. Zmarła jedna osoba powyżej 65. roku życia. Dominuje wariant A wirusa grypy - stanowi on ponad 60 proc. wszystkich przypadków.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Wiceszef resortu zdrowia poinformował także, że obecnie liczba zakażeń grypą wynosi 111 osób na sto tysięcy mieszkańców. Podkreślił jednocześnie, że jeszcze nie ma szczytu zachorowań. - W sumie od września zachorowało na grypę prawie dwa miliony Polaków - mówił Waldemar Kraska. Zaapelował również o szczepienie się przeciw grypie, ponieważ do tej pory zaszczepiło się niecałe 695 tys. osób.

Więcej o: