Wigilia 2022. Zmiany w Kościele prawosławnym w Ukrainie - chodzi o Boże Narodzenie

Władze Kościoła Prawosławnego Ukrainy podjęły w tym roku ważną decyzję, dotyczącą zbliżających się świąt. Wierni mogą celebrować Boże Narodzenie w dwóch terminach - w grudniu i w styczniu.

Święta Bożego Narodzenia prawosławna część Ukraińców obchodzi tradycyjnie 7 stycznia. Jednak w tym roku wprowadzono pewne zmiany, które umożliwiają wiernym celebrowanie świąt również 25 grudnia. W kościele katolickim jest to pierwszy dzień świąt.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Para Prezydencka złożyła życzenia świąteczne. "Mijający rok znów nie należał do łatwych"

Ukraiński Kościół Prawosławny. Wierni mogą świętować Boże Narodzenie w dwóch terminach

Abp Jewstratij Zoria, sekretarz prasowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, że wierni mogą skorzystać z dwóch terminów. - Nie przesuwamy dnia Bożego Narodzenia. Dajemy ludziom możliwość świętowania w innym dniu - powiedział Zoria. Sekretarz wytłumaczył, że parafianie prawosławni mogą więc wziąć udział w dodatkowym dniu nabożeństw. Zatem 25 grudnia wierni mogą celebrować Boską Liturgię "według Narodzenia Chrystusa" - informuje KAI. Uczestnicy takiej liturgii otrzymują jednodniowe zwolnienie z 40-dniowego postu przed świętem Narodzenia Pańskiego.

Patriarcha rosyjskiego Kościoła prawosławnego - Cyryl I Cyryl widzi zagrożenie dla "Świętej Rosji". Nawiązał do doktryny nuklearnej

Ukraina. 25 grudnia prawosławni mogą również obchodzić Boże Narodzenie

Synod prawosławny, jako powód swojej decyzji, podaje wywołaną przez Rosję wojnę oraz nasilenie sporów o kalendarz w życiu publicznym, a także konieczność rozważenia ewentualnych zmian kalendarza w przyszłości. W Ukrainie synod zarządza około siedmioma tysiącami parafii ukraińskiego prawosławia. Wierni są tam podzieleni na kilka gremiów. W październiku Święty Synod Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej stwierdził, że wszelkie zmiany muszą mieć uzasadnienie duszpasterskie.

Rzymscy katolicy przestrzegają reform kalendarza gregoriańskiego z XVI wieku, co oznacza, że Boże Narodzenie obchodzą 25 grudnia. Natomiast ukraińska liturgia prawosławna opiera się na kalendarzu juliańskim. W 2017 roku w Ukrainie ogłoszono dzień 25 grudnia świętem państwowym.

Barszcz wigilijny Wigilia 2022. Czy 24 grudnia obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

Więcej o: