Rosjanie znaleźli nowy sposób tortur? Mówią jeńcom, że Ukraina odmówiła ich wymiany

Rosja łamie międzynarodowe konwencje dotyczące traktowania jeńców wojennych. Przetrzymywani w rosyjskiej niewoli Ukraińcy są poniżani i torturowani. W ocenie obrońców praw człowieka, to jeszcze jeden dowód zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan podczas inwazji na Ukrainę. Tymczasem według ukraińskiego rzecznika prawa człowieka okupanci znaleźli kolejny sposób znęcania się nad pojmanymi żołnierzami.

Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec opublikował w czwartek 22 grudnia post na platformie Telegram, w którym poinformował, że sztab koordynacyjny prowadzi spotkania online z rodzinami żołnierzy, którzy zostali schwytani przez wroga. Okazuje się, że okupanci znaleźli nowy sposób na torturowanie jeńców wojennych.

Zobacz wideo Nowy dowódca sił rosyjskich w Ukrainie. Gen Gocuł: Dla tego człowieka komenda "nie brać jeńców" jest komendą operacyjną

Rosjanie wymyślili nowy rodzaj tortur? Ukraiński rzecznik praw człowieka: Nie opuściliśmy ani jednej osoby

Jak czytamy, okupanci mają mówić pojmanym ukraińskim żołnierzom, że dojdzie do ich wymiany z pojmanymi przez stronę ukraińską rosyjskimi jeńcami. Są zabierani, a następnie wracają do kolonii karnych, gdzie słyszą, że Ukraina odmówiła ich przyjęcia. "Postrzegamy to jako formę tortury. Podkreślamy, że Ukraina nie opuściła ani jednej osoby zaproponowanej przez stronę rosyjską na wymianę!" - podkreślił Łubiniec.

Rzecznik dodał także, że Ukraina nieustannie apeluje o przestrzeganie postanowień międzynarodowych. "Dzięki tej presji warunki przetrzymywania [jeńców - red.] uległy ostatnio poprawie. Poświadczają o tym ci, którzy wrócili z niewoli" - czytamy.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To zdjęcie z filmu z 16 listopada 2022 r. pokazuje niektóre z nowych grobów wykopanych od początku rosyjskiego oblężenia na cmentarzu Stary Krym na obrzeżach okupowanego ukraińskiego miasta Mariupol. Większość oznaczona jest tylko numerem. Associated Press oszacowała co najmniej 10 300 nowych grobów w Mariupolu i okolicach - 8500 na tym cmentarzu - analizując zdjęcia satelitarne od początku marca do grudnia, odnotowując sekcje, w których ziemia została naruszona W Mariupolu odkryto ponad 10 tys. nowych grobów. AP: Nawet 75 tys. ofiar

Rosja łamie konwencję o jeńcach wojennych

Ukraiński żołnierz, obrońca Mariupola Hennadij Starczenko przebywał w rosyjskiej niewoli sześć miesięcy. W tym czasie Rosjanie znęcali się nad nim każdego dnia. - Już na początku zdaliśmy sobie sprawę, co nas czeka. Rzeczywiście dla mnie, dla nas wszystkich nastał czas piekła. Bili nas i kopali, używali też gumowych pałek z metalowym prętem. Bili po rękach i głowie pasami z metalowymi sprzączkami. Musieliśmy przechodzić przez kordon żołnierzy ze specjalnymi oznaczeniami, że są Czeczeńcami - powiedział Hennadij Starczenko.

Według ukraińskiego żołnierza, na terytorium Rosji do tej pory przetrzymywanych jest około pięciu tysięcy ukraińskich wojskowych i cywilów.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Biały Dom: Grupa Wagnera staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy

Więcej o: