Zełenski w Białym Domu. Podziękował Bidenowi. "Skoro przybyłem, to znaczy, że kontrolujemy sytuację"

Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Joe Bidena w Białym Domu. - To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tu być. Chciałem przybyć o wiele wcześniej, ale nie mogłem, sytuacja była trudna - powiedział w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy.

- Jesteśmy u waszego boku na zjednoczonym froncie w tej wojnie. 300 dni, trudno w to uwierzyć, minęło od momentu, kiedy Putin zaatakował Ukrainę - powiedział Joe Biden po przyjęciu Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu. Biden podkreślał, że USA "stoją u boku narodu ukraińskiego". 

Zobacz wideo Błaszczak premierem? Łapiński: Pojawia się na giełdzie nazwisk tworzonej przez dziennikarzy

Wołodymyr Zełenski w Białym Domu: Kontrolujemy sytuację

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tu być. Chciałem przybyć o wiele wcześniej, ale nie mogłem, jak wiecie, sytuacja była trudna. Skoro przybyłem teraz, to znaczy, że tę sytuację kontrolujemy. Dzięki waszemu wsparciu - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent mówił o "wielu trudnych tematach", które ma zamiar poruszyć w rozmowie z Bidenem. - Ze strony naszego narodu ogromny ukłon dla pana za wsparcie i przywództwo - zwrócił się do amerykańskiego przywódcy. 

Wołodymyr Zełenski przyleciał do Waszyngtonu w pierwszej zagranicznej podróży od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Wizyta w Białym Domu, a potem także w Kongresie ma być manifestacja poparcia USA dla Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden w Białym DomuZełenski w Białym Domu: Skoro przybyłem, to znaczy, że kontrolujemy sytuację

Wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie

Na dziedzińcu Białego Domu prezydenta Ukrainy powitali amerykański prezydent Joe Biden i jego żona Jill Biden. Wołodymyr Zełenski ubrany był w wojskowy sweter i spodnie w kolorze moro oraz ciężkie buty. Ukraiński prezydent ubiera się tak od początku rosyjskiej inwazji.

Prezydenci USA i Ukrainy rozmawiają teraz w Białym Domu, po czym mają spotkać się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Amerykańscy dyplomaci, wśród nich sekretarz stanu Antony Blinken potwierdzili już, że Ukraina otrzyma od Stansów Zjednoczonych systemy obrony przeciwlotniczej Patriot. Dzięki temu będzie mogła skuteczniej bronić się przed rosyjskimi bombardowaniami. Taka właśnie broń była głównym postulatem strony ukraińskiej.

Piotr KraśkoPiotr Kraśko wrócił na antenę. Poprowadził "Fakty po Faktach"

Wizyta w USA jest pierwszą zagraniczną podróżą ukraińskiego prezydenta od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od 24 lutego Zełenski nie opuszczał kraju. Kilkanaście godzin temu ukraiński prezydent dojechał pociągiem z Ukrainy do Przemyśla. Do bazy sił powietrznych Andrews pod Waszyngtonem dotarł amerykańskim rządowym samolotem.

Więcej o: