Nieoficjalnie: Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w USA. Ma dojść do spotkania z Joe Bidenem

W środę ma dojść do spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta USA Joe Bidena - informują nieoficjalnie CNN i agencja AP. Zełenski ma odbyć wizytę w Waszyngtonie w ramach pierwszej zagranicznej podróży od rozpoczęcia wojny w Ukrainie.

CNN podało w nocy z wtorku na środę czasu polskiego, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w drodze do Waszyngtonu. Wyjaśniono, że wizytę trzymano w tajemnicy głównie ze względów bezpieczeństwa.

Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. W czasie wizyty Zełenskiego Stany Zjednoczone mają ogłosić nową transzę pomocy o wartości 1,8 mld dolarów, w której mają znaleźć się wyczekiwane przez Kijów zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Dotychczasowa amerykańska pomoc militarna dla Ukrainy to łącznie blisko 20 mld dolarów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z nieoficjalnych doniesień wynika także, że ukraiński przywódca ma pojawić się w Kapitolu, czyli siedzibie Kongresu. Miałby tam wygłosić przemówienie. Spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przekazała CNN, że nie wiadomo na razie, czy tak rzeczywiście się stanie. 

Zobacz wideo PPS pójdzie z Platformą? Rozenek: Rozmowy z Donaldem Tuskiem są dla mnie zaszczytem

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Waszyngtonie

Ukraiński prezydent wielokrotnie już przyjmował zachodnich polityków w Kijowie, ale od 24 lutego nie wyjechał z kraju. Występował za to na wielu politycznych konferencjach i spotkaniach - zawsze jednak łączył się poprzez internet.

Wołodymyr Zełenski jest przez Zachód zgodnie uznawany za bohatera tej wojny. W ostatnich dniach odwiedzał żołnierzy walczących na froncie, w tym w Bachmucie. Prezydent Ukrainy otrzymał też właśnie tytuł "Człowieka Roku" przyznawany przez amerykański tygodnik "The Time".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: