Rosja. Wpadka propagandy. Szojgu się ośmieszył: "kontroluje" wojsko 80 km od linii frontu

W Rosji w połowie grudnia nawet trawa jest zielona. Minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził, według Kremla, "rejon prowadzenia specjalnej operacji wojskowej". Tak naprawdę był ponad 80 km od linii frontu.

Kreml opublikował w niedzielę (18 grudnia) nagranie, na którym szef resortu obrony Siergiej Szojgu ogląda okopy przez okno śmigłowca, albo - jak poinformowano w komunikacie - "przeprowadza inspekcję zgrupowania wojsk w strefie operacji specjalnej [tak Rosjanie nazywają wojnę w Ukrainie - red.]".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kowal o wydatkach na polską armię: Więcej, ale więcej wydać na zbrojenia, to wydać mądrzej

Rosja. "W połowie grudnia trawa jest zielona"

Na ministerialną inspekcję Siergieja Szojgu zareagował doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. "Wszystko wskazuje na to, że to podróbka. Widok z okna helikoptera - w połowie grudnia trawa w strefie 'specjalnej operacji wojskowej' jest zielona" - napisał na Twitterze. 

Przypuszczenia Heraszczenki szybko potwierdzili internauci i GeoConfirmed. Na podstawie geolokalizacji terenu zidentyfikowali miejsce, nad którym leciał śmigłowiec Szojgu. Okazało się, że polityk "przeprowadzał inspekcję zgrupowania wojsk" 80 km od linii frontu, a dokładnie na północy Krymu w rejonie Armiańska.

"Pokazują okopy, aby udowodnić, że leciał nad linią frontu, w rzeczywistości było to 85 km za liną frontu" - czytamy we wpisie GeoConfirmed.

"We wszystkich klatkach patrzy na zewnątrz, na prawą stronę helikoptera. Dlatego oceniamy, że leci ze wschodu na zachód (0:18) i wraca z zachodu na wschód (0:24)" - komentują analitycy na Twitterze.

Ponadto dowództwo Kremla ograniczyło wizyty na froncie po tym, jak ukraińska armia ostrzelała tej wiosny sztab rosyjski w Iziumie podczas wizyty szefa sztabu generalnego armii Rosji Walerija Gierasimowa.

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne)Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Ukraina - sytuacja na froncie. "Rosja kontynuuje wzmacnianie zgrupowania na Białorusi"

Wojska okupanta nocą z 18 na 19 grudnia przeprowadziły atak na Kijów, w wyniku którego doszło do uszkodzeń infrastruktury energetycznej w dwóch rejonach miasta. Rakiety spadły też na Kramatorsk i Łyman. Pod permanentnym ostrzałem wciąż znajdują się Chersoń oraz okolice Nikopola i Oczakowa.  Wciąż trwają starcia o Bachmut. 

"Rosja kontynuuje wzmacnianie zgrupowania na Białorusi w graniczących z Ukrainą obwodach brzeskim i homelskim. W ostatnich dniach miały tam trafić dodatkowe kolumny transportowe (co najmniej 50 ciężarówek) oraz 18 autobusów medycznych" - informuje Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW). Jak komentują analitycy, "skala jest w dalszym ciągu zbyt mała, by można było mówić o budowaniu nowego zgrupowania ofensywnego".

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Więcej o: