Wojna w Ukrainie. Rosja zaatakuje z Białorusi? Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zbywa pytania

Władimir Putin poleciał do Mińska, aby skłonić Alaksandra Łukaszenkę do bezpośredniego udziału w wojnie z Ukrainą - uważa wielu komentatorów i analityków. Te doniesienia zbył lekceważąco rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Władze Ukrainy biorą pod uwagę możliwość kolejnego ataku Rosji na Kijów. Naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny twierdzi, że Kreml w tym celu wykorzysta Białoruś. Według analityków Władimir Putin odwiedził w poniedziałek (19 grudnia) Mińsk, aby przekonać do tego planu  Alaksandra Łukaszenkę. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak idzie zbieranie podpisów pod ustawą o in vitro?

Wojna w Ukrainie. Pieskow lekceważy pytanie: "Wałerij Załużny powinien odpocząć"

Bartłomiej Wypartowicz, założyciel strony Raport Wojenny i redaktor portalu Defence24, opublikował nagranie, na którym widać Siergieja Ławrowa, Siergieja Szojgu i Dmitrija Pieskowa. Jedna z dziennikarek zapytała rzecznika Kremla o plany wspólnego ataku Rosji i Białorusi na Ukrainę, o których mówił dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. - Wałerij Załużny powinien odpocząć. Jest przepracowany - odpowiedział drwiąco Pieskow.

Za scenariuszem, w którym Rosja bierze pod uwagę próbę ataku na Kijów, są również niezależni analitycy. Podkreślają, że Moskwa dysponuje dużymi rezerwami. W ich ocenie Kreml stara się zyskać na czasie, aby uzupełnić straty i przegrupować oddziały. 

"Wiele obserwowanych wskaźników sugeruje, że siły rosyjskie mogą faktycznie przygotowywać się do nowej operacji ofensywnej. To m.in. konsolidowanie na nowo składu wojsk wzdłuż głównych osi natarcia i przemieszczanie na linię frontu ciężkiego sprzętu" - czytamy w analizie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Władimir Putin w Mińsku

Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, z oficjalnych komunikatów wynika, że Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali m.in. o współpracy gospodarczej czy utworzeniu przestrzeni obronnej i zapewnianiu wzajemnego bezpieczeństwa. Dyktatorzy obmyślali też, jak przeciwstawić się presji Zachodu. 

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne)Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Więcej o: