Putin w Mińsku i "zasłona dymna" nad Białorusią. "Wspólne planowanie wojskowe"

"Środki bezpieczeństwa oraz środki reagowania" - to mieli omówić na ponad 150-minutowym spotkaniu Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. Przywódcy Rosji i Białorusi rozmawiali w poniedziałek w Mińsku. W drodze do stolicy Białorusi Putinowi towarzyszyła zasłona dymna.

"Poniedziałkowe negocjacje między Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką w rozszerzonym formacie trwały nieco ponad dwie i pół godziny" - taką wiadomość podaje rosyjski Interfax, powołując się na służby prasowe białoruskiego, nieuznawanego przez społeczność międzynarodową, prezydenta.

Gospodarz Kremla po zakończonych rozmowach podkreślił, że "trwa wspólne planowanie wojskowe między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi". - Uzgodniliśmy, że będziemy nadal wspólnie podejmować wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić niezawodne bezpieczeństwo naszym dwóm krajom. Priorytetowo traktujemy szkolenia żołnierzy, zwiększenie ich gotowości i zdolności bojowej oraz regularne wspólne ćwiczenie - wymieniał Putin, którego cytuje "Ukraińska Prawda".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Białoruskie wojsko szykuje się do wojny

Wizyta Putina w Mińsku. Trzy samoloty Putina

"Ukraińska Prawda" również informuje o "zasłonie dymnej", która towarzyszyła podróży Putina do Białorusi. Chodzi o dwa inne samoloty, które w tym samym czasie wystartowały i wleciały w przestrzeń powietrzną Białorusi. Celem takiej akcji mogło być zmylenie ewentualnych przeciwników i odwrócenie uwagi od maszyny, którą podróżował Putin. 

Łukaszenka podjął Putina w Mińsku w Pałacu Niepodległości. Plan wizyty gospodarza Kremla zakładał zarówno negocjacje białorusko-rosyjskiej w szerokim formacie, jak i spotkanie "jeden na jeden". Białoruś w oficjalnych zapowiedziach podkreślała, że spotkania "zaczną się od rozmowy w szerokim formacie. Wezmą w niej udział szefowie obu państw, a także członkowie rządów, szefowie ministerstw i resortów. Strony szczegółowo omówią cały wachlarz najpilniejszych kwestii współpracy białorusko-rosyjskiej". Interfax doprecyzowuje, że wśród nich miały być m.in. import towarów, współpraca w sektorze energetycznym oraz kwestie bezpieczeństwa.

Wizyta Putina w Mińsku. Zaniepokojony Berlin

Rząd Niemiec jest zaniepokojony pierwszą od trzech lat wizytą Władimira Putina w Mińsku - informuje Deutsche Welle. Rzecznik kanclerza Niemiec Steffen Hebestreit zaznaczył w wywiadzie dla niemieckiej agencji, że pozostaje niejasną odpowiedź na pytania o rolę Białorusi w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz o możliwą dalszą zmianę tej roli. Polityk powiedział, że do tej pory Białoruś udostępnia terytorium wojskom rosyjskim i swoją przestrzeń powietrzną bojowym samolotom lotnictwa rosyjskiego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: