Dlaczego emir Kataru założył Leo Messiemu płaszcz? Co to jest biszt? Symboliczne "przyjęcie" do kultury

Leo Messi, podnosząc Puchar Świata FIFA, miał na sobie czarną szatę, którą wcześniej założył mu emir Kataru. Jak się okazuje, był to biszt, który zakładany jest na specjalne okazje. - Tylko niewielka grupa osób zakłada taki płaszcz - wyjaśnił dr Mustafa Baig.

W niedzielę 18 grudnia Argentyna wygrała Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze, zwyciężając z Francją po konkursie rzutów karnych. Podczas ceremonii wręczenia medali finalistom doszło do nietypowej sytuacji. Szef FIFA Gianni Infantino i emir Kataru Tamim bin Hamad Al Thani wręczyli kapitanowi Argentyny Leo Messiemu czarny płaszcz. Zawodnik, który był wyraźnie zaskoczony, założył go na siebie i zapozował do grupowego zdjęcia z pucharem. 

Zobacz wideo Ogromna radość kibiców z Argentyny! Te łzy wzruszenia mówią wszystko

Argentyna wygrywa MŚ 2022 w Katarze. Dlaczego Leo Messi miał na sobie biszt?

Strój, który miał na sobie Messi, to biszt. Jak wyjaśnia w rozmowie z agencją AP wykładowca Studiów nad Islamem na Uniwersytecie w Exter dr Mustafa Baig, jest to tradycyjny element katarskiej garderoby noszony na specjalne okazje.

Biszt zakładany jest na przykład podczas obchodów świąt religijnych. Zazwyczaj płaszcz ten zakładają jedynie członkowie rodzin królewskich, wysocy rangą urzędnicy lub duchowni. Do podkreślenia rangi danego wydarzenia, biszt mogą zakładać także mężczyźni w dniu ślubu lub absolwenci uczelni podczas ceremonii wręczania dyplomów. - Więc tylko niewielka grupa osób zakłada biszt - podkreślił dr Baig.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na pytanie, dlaczego emir Kataru włożył czarny płaszcz Messiemu, dr Baig odpowiedział, że w ten sposób kapitan Argentyńczyków został wyróżniony przez władze Kataru. - To jak oddanie honoru - podkreślił. Dalej dodał, że emir Kataru w ten sposób symbolicznie "przyjął" Messiego do swojej kultury "na tę specjalną chwilę".

Więcej o: